2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Pokud budou tyto dvě velké akce provedeny dobře, bude BRICS ještě lepší

Na zahajovacím ceremoniálu videokonference ministrů zahraničí BRICS, která se konala večer 19. května, přednesl čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) videoprojev, v němž hluboce vysvětlil dvě hlavní otázky–bezpečnosti a rozvoje, a zdůraznil, že země BRICS, jako pozitivní progresivní a konstruktivní síla v mezinárodním společenství, by měly posílit své přesvědčení, přímo čelit bouři a vnést stabilitu a pozitivní energii do mezinárodních vztahů v období turbulentní transformace. Tyto důležité poznámky široce rezonovaly v mezinárodním společenství a plně se odrážejí ve společném prohlášení vydaném na tomto setkání ministrů zahraničí.

Mechanismus spolupráce BRICS zahrnuje pět největších rozvíjejících se zemí světa, je lídrem rozvojových zemí a hraje klíčovou roli na světové politické a ekonomické mapě.

Politická bezpečnost je důležitým pilířem spolupráce BRICS. Prezident Xi ve svém projevu zopakoval důležitost této iniciativy a zdůraznil, že země BRICS by se měly vzájemně starat o své klíčové zájmy a hlavní zájmy, vzájemně respektovat suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy, postavit se proti hegemonismu a mocenské politice a vzdorovat mentalitě studené války a skupinové konfrontaci a uislovat o vybudování komunity bezpečnosti lidského osudu.

Rozvoj je dalším úkolem před zeměmi BRICS. V září loňského roku prezident Xi navrhl globální rozvojovou iniciativu, která získala aktivní podporu od více než 100 zemí a mnoha mezinárodních organizací, včetně Organizace spojených národů. „Ať se koláč spolupráce stále zvětšuje a ať se síly pokroku shromáždí a posílí“ – návrh projevu prezidenta Xi tentokrát opět ztělesňuje ducha otevřenosti a sdílení.

V roce 2022 se Čína stala předsednictvím BRICS. Čína po 5 let zase převzala tuto roli. V současné době Čína již uspořádala více než 50 významných akcí, které propagují spolupráci BRICS s cílem dosáhnout důležitého pokroku v různých oblastech a neustále otevírat nový rozvojový prostor pro velké množství rozvojových zemí. Prasoon Sharma, ředitel Výzkumného censtra pro Čínu globálního think-tanku v Indii, se domnívá, že důraz prezidenta Xi na země BRICS, aby vedly dialogy a výměny se zeměmi s rozvíjejícími se trhy a rozvojovými zeměmi, je „velmi zásadní“, což bude mít významný dopad na globální ekonomiku.

Země BRICS by měly dobře zvládat dvě hlavní otázky–bezpečnosti a rozvoje, odvádět dobrou práci v oblasti politické vzájemné důvěry, pragmatických akcí a sebezdokonalování prostřednictvím jednoty, aby hrály jedinečnou „Role BRICS” v chaotické a měnící se situaci a vnesly více „síly BRICS” do globálního rozvoje.

 

Sdílet: