6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rusko odpovídá OSN: Příčinou potravinové krize jsou protiruské sankce

Ruské ministerstvo zahraničí reagovalo na výzvu OSN k otevření ukrajinských přístavů pro zásilky potravin. Volnému obchodu s potravinami brání protiruské sankce. V této souvislosti je třeba zvážit i problém přístavů.

Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Rudenko ve čtvrtek řekl, že Rusko by mělo otevřít přístup do ukrajinských přístavů. Především je třeba projednat možnost zrušení sankcí proti ruskému vývozu: 

“V této souvislosti se musíme nejen vypořádat s výzvou k Ruské federaci, ale zvážit i celý komplex příčin, které vyvolaly současnou potravinovou krizi. Jsou to v prvé řadě sankce uvalené na Rusko ze strany USA a EU, které brání normálnímu volnému obchodu – včetně potravin a včetně pšenice, hnojiv a dalších věcí,“ uvedl podle ruské tiskové agentury Interfax.

Pokud chtějí naši partneři dospět k řešení, je třeba problémy v této souvislosti vyřešit mimo jiné zrušením sankčních omezení na ruský export,“ uvedl Rudenko v OSN (WFP) v odpovědí Davidu Beasley, který Rusko vyzval  k otevření přístupu do ukrajinských námořních přístavů. 

Ve středu se v Organizaci spojených národů konalo jednání o potravinové bezpečnosti. Americký ministr zahraničí Antony Blinken pozval ke konzultacím přibližně 35 zemí. Federální ministryně zahraničí Annalena Baerbock obvinila Rusko, že blokádu vývozu obilí z Ukrajiny využívá jako válečnou zbraň. OSN s tímto obviněním v podstatě souhlasila. 

Jak vysvětlil Beasley, neotevření přístavů by se rovnalo vyhlášení války světové potravinové bezpečnosti. To by vedlo k hladomoru, destabilizaci zemí a masové migraci. Otevření by podle něj bylo životně důležité, protože „nejde jen o Ukrajinu, jde o nejchudší z chudých na celém světě, kteří jsou na pokraji hladomoru“.

“Proto žádám prezidenta Putina:… Otevřete prosím tyto přístavy ,” řekl Beasley.

Generální tajemník OSN António Guterres ve středu upozornil, že Ukrajina a Rusko dohromady tvoří zhruba třetinu světové sklizně pšenice a ječmene a zhruba polovinu produkce slunečnice. Konflikt mezi oběma zeměmi hrozí, že vyhladoví desítky milionů lidí. Guterres varoval , že tato krize může trvat roky .

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na otázku o možnosti využití ukrajinských přístavů pro dodávky obilí ve středu řekl , že tyto přístavy jsou Ukrajinou silně zaminované a vody jsou nyní pro lodní dopravu extrémně nebezpečné. Řekl doslovně:

“Nyní je tam vyžadováno odminování, velmi složitá operace. Nebezpečí pro lodní dopravu a obecně pro plavbu v těchto oblastech je zatím velmi, velmi vysoké.”

Ještě 31. března ruské ministerstvo obrany oznámilo , že ukrajinské námořnictvo položilo mezi 25. únorem a 4. březnem asi 370 min v Černém moři a 50 kotevních min v Azovském moři. Mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov odmítl tvrzení ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského, že Rusko údajně podminovalo Černé moře.

Dne 26. března ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Rusko otevírá humanitární námořní koridor z ukrajinských přístavů pro cizí civilní lodě, aby opouštěly přístavy. 

“Ještě jednou zdůrazňujeme, že svoboda civilní plavby není Ruskou federací ohrožena. Aby to potvrdil, otevírá Ruská federace humanitární koridor, tedy bezpečný, každý den od 8:00 do 19:00  pruh v jihozápadním směru od teritoriálních vod Ukrajiny, který je dlouhý 80 námořních mil a široký 3 námořní míle,“ řekl generálplukovník Michail Mizincev, vedoucí Centra řízení ruské obrany. 

Ukrajinská strana však podle ruských informací tyto koridory stále nevyužívá. Naopak, Ukrajina zablokovala desítky lodí ve svých přístavech, včetně těch, které převážejí potravinový náklad, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov 11. května po jednání se svým protějškem Sayyidem Badr bin Hamad Al-Busaidi z Ománu:

“Ukrajinské úřady nedovolují desítkám lodí opustit své přístavy, včetně lodí, které mají dodávat pšenici do různých oblastí světa, a dokonce zaminovaly východy z těchto přístavů, což znemožnilo průjezd těchto lodí,” řekl Lavrov . 

3. května ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v celkem sedmi ukrajinských přístavech bylo zablokováno 75 lodí z 15 zemí. Ukrajinská strana samozřejmě opět lživě obvinění odmítla a odpověděla, že nemůže zaručit bezpečnost lodí při tranzitu kvůli údajnému nedostatku ochoty ze strany Ruska spolupracovat. Ukrajinci lžou jako ve všem. 

 

Sdílet: