6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Komisařka Rady Evropy pro lidská práva varuje před vydáním Assange

Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovićová vyzvala britskou vládu, aby Juliana Assange nevydala do Spojených států. Vydání vězněného novináře by mohlo mít škodlivé účinky na svobodu tisku, řekl Mijatovič.

Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovićová v dopise zveřejněném ve středu vyzvala Británii, aby Juliana Assange nevydávala. Mijatovićové dopis je konkrétně adresován Priti Patelové, britské ministryni vnitra. Komisařka, motivována nadcházejícím možným rozhodnutím britské vlády o vydání, varovala, že to bude mít vážné důsledky pro budoucnost lidských práv, důsledky, které nebyly během řízení dostatečně prozkoumány. Mijatovićůové dopis uvádí:

“Doposud se pozornost soustředila na osobní situaci pana [Juliana] Assange ohledně jeho možného vydání do USA. I když se jedná o velmi důležitou otázku, věřím, že to také znamená, že širší dopady možného vydání pana  Assange na lidská práva , které jdou daleko za jeho individuální případ, nebyly dosud dostatečně zohledněny.”

Mijatovićová nastolila otázku nedostatečné ochrany oznamovatelů v USA v obžalobě Assange, jehož organizace WikiLeaks odhalila utajované informace. Komisařka vyjádřila své obavy z porušování lidských práv, ale také z omezování svobody tisku, které by vydání zakladatele WikiLeaks mohlo z dlouhodobého hlediska znamenat. Její dopis dále říká:

“Obecná a vágní povaha obvinění proti panu Assangeovi a trestných činů podrobně popsaných v obžalobě jsou znepokojivé, protože mnoho z nich se týká aktivit, které jsou jádrem investigativní žurnalistiky v Evropě i mimo ni.”

Podle jejího názoru by vydání „by mělo ochromující účinek na svobodu médií a mohlo by v konečném důsledku zabránit tisku v plnění jeho úkolu poskytovat informace a střežit obyvatelstvo v demokratických společnostech“. Komisařka pro lidská práva vydala 20. února 2022 varování, v němž bez obalu uvedla, že „potenciální vydání Juliana Assange má důsledky pro lidská práva, které jdou daleko za jeho individuální případ“.

17. května, zatímco Assange zůstává ve vazbě v Belmarsh ve Spojeném království, se před ministerstvem vnitra v Londýně shromáždily desítky lidí, aby se pokusili zatlačit na ministryni vnitra Patelovou, která se chystá oznámit své rozhodnutí o vydání.

Zeptejte se, co udělala česká vláda a ministerstvo zahraničí na ochranu svobody tisku a tohoto pronásledovaného novináře?  Jednoduchá odpověď! NIC a zavedla cenzuru jim nepohodlných webů! Ukázka demokracie po česku…

 

Sdílet: