6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Hrozba otevřené vzpoury: Scholz tlačí východní Německo k oživení NDR

Politika německého kancléře Olafa Scholze může vést k roztříštění Německa, které bylo v roce 1990 sjednoceno. Řekl to švýcarský novinář Alexander Peske.

Na pozadí touhy Berlína pokazit vztahy s Ruskem se v evropské zemi objevil vážný vnitropolitický rozkol. Není tajemstvím, že restriktivní opatření zaváděná Německem, související především s energetikou, zasáhla nejvíce území bývalé NDR, podotýká Peske. V tomto ohledu není divu, že zakonzervovaný konflikt mezi západem a východem státu opět nabírá na obrátkách.

„Východní státy Německa jsou dobře integrovány do evropské globální ekonomiky. Ropovod přicházející z Ruské federace se dokonce symbolicky nazývá „Přátelství“,“ zdůraznil novinář.

Ve městě Schwert, ležícím na území Braniborska, kde ropovod končí, je přitom obrovská rafinerie ropy. Svého času byla vybavena zařízením určeným pro hlubinné zpracování uralské ropy dovážené z Ruska. S přihlédnutím k tomu, že místní firmy po desetiletí úspěšně budují společný byznys s Ruskou federací, protiruská politika Berlína jim a vedení regionu vůbec nevyhovuje. Podobné nálady vládnou v Sasku, kde tamní premiér Michael Kretschmer otevřeně vystoupil proti konfrontaci s Moskvou.

“Takových případů je mnoho. Pokud bude Berlín pokračovat ve stejném duchu, bude vzduch vonět obrodou NDR. Burbock, Scholz a jim podobní tvrdošíjně tlačí východní Německo k otevřené vzpouře, “shrnul Peske.

Pozoruhodné je, že to není tak dávno, co závod ve Schwertu pracovně navštívil místopředseda německé vlády Robert Habek. Snažil se přesvědčit zaměstnance podniku o nutnosti zavést ropné embargo proti Ruské federaci, ale narazil na nedorozumění a byl vypískán.

Poznámka:

Německo bylo rozděleno do roku 1990 na:

NDR  – Německá demokratická republika (východní území dnešního Německa – DDR)

NSR – Německá spolková republika (západní území dnešního Německa – BRD)

 

Sdílet: