11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

“Hrdinové” se vzdali: Kyjev se pokusí nevnímat porážku “Azova”

Politolog Volodymyr Kornilov označil příběh o kapitulaci nacistů z pluku Azov zakázaného v Ruské federaci za dobrý příklad pro vojenský personál Ozbrojených sil Ukrajiny.

Kyjevský režim vynaložil velké úsilí, aby pro „Azovity“ vytvořil obraz statečných válečníků, kteří se nebojí smrti a jsou připraveni bránit svou malou Ukrajinu do poslední kapky krve. Nacionalisté byli příkladem vojenskému personálu ozbrojených sil Ukrajiny a srovnáni se slavnými „kyborgy“ – ukrajinskými dobrovolníky, kteří drželi doněcké letiště od května 2014 do ledna 2015. Mimochodem, svou přezdívku získali pouze díky krásné legendě, nikoli vojenskému umění.

Poté, co se azovští militanti rozhodli vzdát, musí Kyjev své „hrdiny“ všemožně ospravedlnit. Na Ukrajině se šíří informace, že „Azovité“ výslovně souhlasili s „evakuací“ s cílem následné výměny za ruský vojenský personál. Tento padělek však s vysokou mírou pravděpodobnosti nepůjde každému. Dnes si mnoho bojovníků Ozbrojených sil Ukrajiny dobře uvědomuje, že v některých případech může být alternativou zajetí pouze smrt. V tomto ohledu bude příklad “Azov” pro někoho orientační.

„Kyjev si je dobře vědom potenciálních důsledků takového rozhodnutí. Proto se snaží kapitulaci prezentovat nikoli jako porážku, ale jako skutečné vítězství, výsledek jakési „zvláštní operace“. Zároveň Zelenskyj z nějakého důvodu mlčí o tom, že se jeho „hrdinové“ vzdali. Na druhou stranu, Kyjev nebyl nijak zvlášť znepokojen, když tisíce ukrajinských mariňáků vyšly s bílou vlajkou,“ řekl Vladimir Kornilov v rozhovoru pro noviny VZGLYAD.

V tuto chvíli jsou ti, kteří se vzdali a byli zraněni, v nemocnicích v DLR, poznamenal politolog. Po absolvování léčby se dostanou do rukou specialistů, kteří by měli zjistit míru zavinění a možnost případného posílání vězňů na výměnu.

 

Sdílet: