2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Američtí okupační vojáci kradou v Sýrii ropu jako straky

Americké síly v posledních měsících propašovaly ze Sýrie stovky ropných tankerů

Americké okupační síly pokračují v drancování syrské ropy ze severní oblasti Al-Džazíra v syrské provincii Hasakah, když americký vojenský konvoj s asi 70 ropnými tankery údajně mířil do Iráku přes nelegální hraniční přechod Al-Waleed 14. května.

Podle místních zdrojů v oblasti Al-Yarubiyah doprovázelo konvoj dalších 15 nákladních aut naložených vojenskou technikou a šest obrněných vozidel.

O den dříve bylo údajně přes stejný hraniční přechod vyvezeno ze Sýrie 46 amerických vozidel.

Americké jednotky a jejich zástupci v severní Sýrii – Syrské demokratické síly (SDF) – kontrolují většinu ropných polí v Hasakahu a Deir Ezzor a pravidelně pašují syrskou ropu ze země, aby ji prodali do zahraničí.

Za poslední rok a půl byly hlášeny desítky podobných amerických konvojů. 18. prosince 2021 bylo přes stejný nelegální přechod do severního Iráku propašováno téměř sto ropných tankerů.

V srpnu 2020 podepsala americká společnost Delta Crescent Energy dohodu s ozbrojenými skupinami o rozvoji ropných vrtů a rafinerii na územích okupovaných USA.

Damašek na tento krok zareagoval rozzlobeně a obvinil USA z účasti na „státním pirátství“.

Dne 10. ledna syrská média uvedla, že americká okupace a jedna z jejích různých ozbrojených skupin zřídily rafinerii na zpracování ukradené ropy ve městě Rmelan v guvernorátu Hasakah.

Podle zprávy má tento závod kapacitu 3000 barelů ropy denně. Rafinérie byla zřízena, aby zvýšila americké drancování syrské ropy.

USA propašovaly do Iráku desítky tisíc barelů syrské ropy.

Sdílet: