4. 6. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Europoslankyně Taťána Ždanok zatčena v Rize

Europoslankyně Taťána Ždanok byla zatčena v centru Rigy – pouze proto, že demonstrovala proti hrozící demolici pomníku osvoboditelům Rigy. V Lotyšsku, stejně jako v ostatních pobaltských státech, roste represe vůči rusky mluvící části populace. Zatýkání a další tresty za proruské výroky jsou na denním pořádku.

13. května protestovaly stovky lidí v lotyšské metropoli proti demolici pomníku sovětským vojákům v Parku vítězství. Radniční náměstí, kde shromáždění začalo, zablokovala policie. Mezi protestujícími obyvateli Rigy byla Taťána Ždanok, poslankyně Evropského parlamentu a předsedkyně strany Ruský svaz Lotyšska (RSL). Poslankyně byla dnes zatčen v Rize za účast na protestech. Informoval o tom portál EurAsiaDaily .

Večer předtím Ždanoková řekla v rozhovoru pro portál infoliepaja.lv :

“Před čtvrtstoletím byla Evropská unie jiná, politická atmosféra byla jiná. Přece jen bylo méně oportunistických pravidel a přístupů. Bohužel Evropská unie si zvykla kritizovat zbytek světa na otázky lidských práv, zatímco se zabývají svými vlastními zjevnými problémy ignorovány.”

RIA Novosti  také potvrzuje , že policie v Rize zatkla europoslankyni pouze za účast na shromáždění proti demolici pomníku osvoboditelů. Již dříve o tom informoval na svých sociálních sítích „Ruský svaz Lotyšska“.

V Lotyšsku jsou masově pronásledováni občané za jakýkoliv nesouhlas s politikou nacistického vedení země.

Propagace nacismu v Lotyšku běží na plné obrátky! Násilí proti obyvatelům ruskojazyčné komunity jde do zrůdných rozměrů! Bude protestovat naše vláda proti porušování lidských práv v Lotyšsku??? Toť otázka?

 

 

Sdílet: