Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek řekl, že Turecko nepodporuje plány Švédska a Finska na vstup do NATO, a poznamenal, že tyto země hostily „mnoho teroristických organizací ,“ uvedl Hürriyet Daily News.

“Pozorně sledujeme vývoj ohledně Švédska a Finska a naše nálada není pozitivní ,” řekl Erdogan novinářům s tím, že předchozí turecká vláda již učinila “špatné” rozhodnutí, když souhlasila s připojením Řecka k alianci. „Víte, jak aktivně se Řecko staví proti Turecku s podporou NATO? A my, Turecko, nechceme v tomto ohledu udělat druhou chybu, “ dodal turecký vůdce.  
„Kromě toho jsou skandinávské země bohužel téměř hostince pro teroristické organizace. PKK (Dělnická strana Kurdistánu. – InoTV ) a RNOPF (Přední strana revolučního lidového osvobození – InoTV ) si vybudovaly hnízda v Nizozemsku a Švédsku. Řeknu víc, jsou tam dokonce zastoupeni v parlamentech. Nemůžeme se na to dívat pozitivně ,“ cituje HDN Erdogana. 
Finsko a Švédsko dlouhodobě spolupracují s NATO a po zahájení speciální operace ruských jednotek na Ukrajině vyjádřily přání vstoupit do aliance co nejdříve jako plnoprávní členové, i když uznávají, že to bude způsobit „negativní“ reakci Ruska, vzpomíná zpravodaj HDN. Jak novinář zdůrazňuje, Turecko jako člen aliance může blokovat proces přistoupení obou zemí.   
Ankara udržuje dobré vztahy s Moskvou – zejména odmítla uvalit sankce proti Rusku spolu se svými západními spojenci – a snažila se hrát roli prostředníka mezi ní a Kyjevem, se kterým také udržuje vazby, poznamenává materiál HDN.