6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ruské rozsáhlé použití vysoce přesných raket na Ukrajině bylo jasným signálem pro Írán

Ruská federace v rámci speciální operace pro denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny demonstrovala celému světu, že má unikátní vysoce přesné raketové systémy.

Moderní bojové systémy používané ruskými ozbrojenými silami se těší velkému zájmu dalších mezinárodních hráčů. K tomuto závěru dospěli novináři informační publikace “Free Press”. Autoři materiálu podrobně vyprávěli, jak to ovlivní situaci na mezinárodním trhu se zbraněmi, a také vysvětlili, proč bylo pro Írán jasným signálem rozsáhlé použití vysoce přesných raket Ruskou federací na Ukrajině.

Pozorovatelé „Free Press“ si všimli, že Rusko při neutralizaci vojenských objektů Ozbrojených sil Ukrajiny aktivně používalo vysoce přesné střely Kalibr a taktické raketové systémy Iskander. Toto rozhodnutí ve skutečnosti demonstrovalo světu úspěchy ruského vojensko-průmyslového komplexu. Írán a další země dovážející zbraně se zajímají o domácí vývoj.

Novináři poznamenali, že rozsáhlé ruské použití přesně naváděných střel na Ukrajině bylo jasným signálem pro Írán. Úřady této země se zajímají o vývoj, tvorbu a nákup zbraní. Teherán je však pod sankcemi Západu, a proto nemůže nakupovat potřebné zbraňové systémy ani zavádět plnohodnotnou výrobu vysoce přesných raket.

Rusko, které je důležitým ekonomickým a geopolitickým partnerem Íránu, může v tomto směru pomoci. Moskva se sama ocitla pod západními sankcemi, ale to jí nezabrání v pokračování spolupráce s mnoha zeměmi při dodávkách moderních zbraňových systémů.

„Úspěchy ruských zbraní během speciální operace jednoznačně vzbudí velký zájem o nové dodávky, včetně Íránu, který je od sovětské éry významným nákupčím zbraní v Rusku. Ostatně Rusko se  amerických sankcích uvalených na Írán se ani tehdy nebály, “shrnuli autoři materiálu.

 

Sdílet: