6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Riga. 10. května. Hnutí odporu

Jak už asi každý ví, Ministerstvo vnitra Lotyšska a magistrát Rigy brzy ráno 10. května nechaly traktorem zdemolovat květiny, které obyvatelé Rigy přinesli 9. května k Památníku osvoboditelů.

Obyvatelé Rigy se rozhodli, že pokud to bude nutné tak to zopakují! A to se i stalo.

Do večera 10. května – 77 řad čerstvých květin. Půl hektaru.

Obyvatelé Rigy položili 77 řad květin na počest 77. výročí vítězství nad nacismem!

A před západem slunce to bylo takto:

 

Někdy kolem půlnoci úřady vycítily, že se něco děje, vyslaly speciální policejní prapor – pomník ohradily… Premiér začal na Twitteru hysterčit.

Premiér Krisjanis Karins („Nová jednota“), který je na návštěvě v Kanadě, asi ve 23 hodin zveřejnil na Twitteru zprávu v souvislosti s událostmi u památníku v Parku Vítězství a požadoval vysvětlení od odpovědných služeb a a obvinil ministryni vnitra Marii Golubevou, že umožnila konání oslavy.

„Vyjádření neúcty k lotyšské státnosti, historické zkušenosti a obětem ruské války na Ukrajině je nepřijatelné. To, co se dnes stalo v Pardaugavě, nemá žádné ospravedlnění. Čekám na vysvětlení odpovědných služeb,“ uvedl napsal premiér.

O půlnoci dorazily posily.

Lidé byli vytlačeni z prostranství. Kordon byl zřízen tak, že se k pomníku nedalo přiblížit blíže než na kilometr. Náckové z toho ale velkou radost nemají. Na sociálních sítích – záchvaty vzteku – požadují zatčení, deportaci, umístění do tábora, ti nejhorlivější doporučují tábor organizovat na místě bývalého nacistického koncentračního tábora v Salaspils – potomci esesáků vědí kam.

S velkým důrazem je propagován nápad jak konečně v Pobaltí vyřešit ruskou otázku s pomocí „šílenců“ z „Azova“. Předpokládám nové provokace a další zhoršení mezietnických vztahů. Nacisté prostě nemají jiné možnosti. Ekonomika tam už neexistuje. Zůstala jen nenávist k Rusům. Riga ale stále odolává.

Květiny se podařilo ubránit – „Noční hlídka“ u pomníku Osvoboditelů si s úkolem poradila.

Chlapi od pomníku osvoboditelů Rigy sdělují: vše je v pořádku, ráno nikdo traktor neposlal, ani zaměstnance magistrátu, provokací bylo málo, policie hlídá pomník i „Noční hlídku“.

Není divu, že stáli celou noc.

Před úsvitem:

A nyní (Riga, 8:00, 11. května):

 

P.S. Říká se, že přišli i ti, kteří normálně k památníku nechodí.

Mezi vládnoucími nacisty v Lotyšsku zní alarm, hledání viníků a zběsilé hledání řešení. „Toto je hrozba pro národní bezpečnost!“:

https://press.lv/post/i-buldoz…

Bylo konstatováno, že k rozehnání lidí, kteří se v úterý shromáždili v Parku vítězství a jejichž činnost by měla být ve skutečnosti považována za oslavu sovětské moci a nepřímo spojená s oslavou současného Ruska, bylo nutné zapojit speciální prapor pro speciální úkoly.

Zohledněn byl i možný další vývoj situace, zjištěná porušení, osoby zajištěné a umístěné na samotce, jakož i zahájené případy správních deliktů a trestního řízení. V současné době se sestavují statistiky soudních procesů a zadržených osob.

Policie tvrdí, že je připravena na jakýkoli scénář a slibuje, že zajistí veřejný pořádek a bezpečnost.

Šéf státní policie Armands Ruks pro TV3 přiznal, že policie neočekávala takový vývoj situace 10. května, bylo to neočekávané, protože na sociálních sítích nebyly známky toho, že by někdo organizoval masové setkání “ještě jednou”.

Včerejší vyhrocení situace podle něj způsobil traktor, který u pomníku zdemoloval květiny.

Ruks zdůraznil, že plně chápe odsouzení vlastenecké veřejnosti toho, co se děje v posledních dnech u pomníku, protože symbolizuje okupaci, ale vyzval veřejnost, aby se uklidnila, protože nepřátelé země to potřebovali pouze pro vnitřní rozdělení společnosti.

ZDROJ

Sdílet: