10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Žoldák z Dánska se rozhovořil o zabíjení zajatých ruských vojáků ukrajinskou armádou

Žoldák z Dánska bojující na straně Ukrajiny mluvil o zabití zajatých ruských vojáků, uvedla dánská televize TV2 . Ukrajinská armáda podle něj zabila zajaté Rusy, což je válečný zločin. Sám žoldák uvedl, že se takových poprav neúčastnil.

“Dříve jsem slyšel o úspěšné výměně válečných zajatců, ale tady je závěr. Lidé jsou zabíjeni,” řekl Dán televizní stanici pod podmínkou anonymity.

Žoldák dodal, že se mu podařilo s některými zajatými Rusy krátce před jejich popravou osobně seznámit.

Jak již dříve oznámilo Spojené království , téměř 600 žoldáků ze 47 zemí dorazilo na Ukrajinu , aby se účastnili konfliktu, vyšetřovatelé zjišťují místo jejich pobytu.

Přední americký list The New York Times již dříve uvedl, že může potvrdit pravost videozáznamu masakru ukrajinských bezpečnostních sil nad zajatými a zraněnými ruskými vojáky. Publikace podrobně vylíčila brutální záběry a navrhla, že vojáci byli přepadeni 30. března během stahování ruských sil z předměstí Kyjeva .

Rusko dříve apelovalo na OSN , OBSE , MVČK a úřady Německa , Turecka a Francie s výzvou, aby Kyjev požadovalo zajištění přístupu MVČK k ruským zajatcům, přičemž si vyhrazuje právo iniciovat schůzi BR OSN . Rada v blízké budoucnosti , pokud mezinárodní humanitární organizace nepřijmou opatření v otázce válečných zajatců. Ministerstvo obrany uvedlo, že ruští zajatci byli vystaveni mučení a šikaně v duchu trestatelů Velké vlastenecké války.

Rusko zahájilo vojenskou operaci na Ukrajině 24. února. Prezident Vladimir Putin nazval jeho cíl „ochranou lidí, kteří byli osm let vystaveni šikaně a genocidě ze strany kyjevského režimu“.

Za to se podle něj plánuje provést „demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny“, postavit před soud všechny válečné zločince odpovědné za „krvavé zločiny proti civilistům“ v Donbasu .

Ozbrojené síly podle ministerstva obrany zasahují pouze na vojenskou infrastrukturu a ukrajinské jednotky a od 25. března splnily hlavní úkoly první etapy – výrazně snížily bojový potenciál Ukrajiny. Hlavním cílem v ruském vojenském oddělení se nazývalo osvobození Donbasu.

Sdílet: