29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Po obratu úrokových sazeb v USA: akciové trhy a kryptoměny ve volném pádu

Německý akciový index v pátek pokračoval v sérii ztrát, které zažíval od začátku roku v reakci na přísnější měnovou politiku americké centrální banky. Bitcoin ve čtvrtek během několika hodin klesl z 38 000 na 34 000 eur na desetitýdenní minimum – stabilní zůstává pouze zlato.

Panika na akciových trzích: Přední americký index Dow Jones zažil ve čtvrtek nejslabší den od října 2020 a také stáhl kryptotrh dolů. Poté, co americká centrální banka ve středu zvýšila sazby o 0,5 procenta nejvyšší za poslední dvě desetiletí, ceny ve čtvrtek masivně propadly.

Dow Jones ztratil během několika hodin více než 1 000 bodů a klesl o více než tři procenta pod 33 000 bodů. Zdá se, že tento trend pokračuje i na začátku pátečního obchodování.

DAX na nízkém letu

Den po rozhodnutí  Fedu o úrokových sazbách  ovlivnilo i německý akciový trh. Přední index ve čtvrtek klesl o 0,5 procenta a obchodování zakončil na 13 903 bodech. Pohyb dolů, který trvá od začátku roku, pokračoval i v pátek: hlavní index byl pozdě odpoledne o dvě procenta nižší na 13 600 bodech. Podle Süddeutsche Zeitung to znamená mínus 2,8 procenta  za první květnový týden. Od začátku roku ztratil přední německý index téměř 15 procent.

Kryptoměny jako bitcoin klesly o 10 procent

Kryptoměna Bitcoin se ve čtvrtek propadla ještě dramatičtěji. Během pár hodin cena klesla z 37 400 eur pod 34 000 eur. V pátek odpoledne byla i tato hranice podstřelena – to znamená mínus deset procent za pouhé dva dny. Druhá nejoblíbenější kryptoměna se chovala podobně: od čtvrtečního poledne do pátečního odpoledne došlo k prudkému poklesu z 2800 eur pod 2500 za coin.

Stabilní zůstává pouze zlato

V době krize je tradičně poptávka po drahých kovech. Zlato dokázalo v pátek odpoledne zaznamenat malý cenový nárůst o 0,3 procenta – unce stála 1 775 eur – ale bylo zhruba sto eur pod historickým maximem z března.

Stříbro na druhou stranu v pátek kleslo o 0,1 procenta na 21,18 eura za unci a pokračovalo v mírném sestupném trendu z posledních týdnů.

 

Sdílet: