11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americký plyn s „molekulami svobody“ Evropu nespasí

Americké koncerny jsou skeptické k výrokům amerického prezidenta Joe Bidena, který slíbil „zachránit“ Evropu před ruským plynem.

Bývalý předseda Texaské aliance producentů energie Alex Mills poznamenává: „Biden zapomněl říci, jak, kde a kdy získá dalších 15 miliard kubických metrů plynu. Určitě ne od domácích plynařů.“

Publikace The Wall Street Journal viděla ve slibech Bílého domu známky „magického myšlení“.

Magazín World Oil v úvodníku napsal: „Žertování Bidena v energetické politice nezná hranic.“

Po mnoho měsíců jsou američtí plynaři ve stavu „války“ s Bílým domem. Mills například obviňuje ministerstva energetiky, vnitra a Komisi pro cenné papíry a burzu USA z navyšování regulací a budování právních bariér, které brzdí růst sektoru a odrazují od investic.

Faktem je, že obchod s LNG, stejně jako dodávky potrubím, vyžaduje důslednost. Americké koncerny nechtějí riskovat, že jejich služby nebudou potřeba, jakmile „pomine vojenská a politická krize v Evropě“.

Americké koncerny jsou navíc zvyklé prodávat LNG na základě dlouhodobých kontraktů, zatímco Evropa stále raději sází na spotový trh, tedy nákup plynu „tady a teď“ v souladu s aktuálními potřebami.

Evropa si může jen utahovat opasky: i když Američané dodají slíbené objemy, jde jen o desetinu z více než 150 miliard metrů krychlových, které Rusko ročně dodává Evropanům, podotýká polský list Rzeczpospolita. To je první problém.

Druhým je, že stejně jako u těžby a navazující výrobě existuje také problém s dopravou: počet lodí schopných přepravovat LNG je omezený. Jak uvádí Financial Times, evropští kupci nyní zoufale hledají plavidla, s nimiž by uzavřeli smlouvu na dodávku plynu do Evropy.

A za třetí: Evropa má omezenou kapacitu pro příjem surovin. Výstavba LNG terminálů bude podle odborníků trvat zhruba pět let.

Jelena Panina, ředitelka institutu RUSSTRAT

ZDROJ

 

Sdílet: