6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina: Zbraně dodané do propasti – a co se s nimi skutečně stane

Každý den se mluví o velkých dodávkách zbraní na Ukrajinu. Zapojeny jsou USA a řada zemí EU a NATO. Ale co se stane s těmito zbraněmi? Nyní existují náznaky, že velké části válečné techniky dodané na Ukrajinu „mizí“ – bez dohledu, bez odpovědnosti, ale s potenciálními globálními důsledky.

Americký prezident Joe Biden před týdnem oznámil, že zajistí další velkou zásilku zbraní do Kyjeva v hodnotě 800 milionů USD. Ačkoli sdělil, že požádá Kongres USA ještě o větší vojenskou podporu.

Přes veškerou šmrnc vycházející ze západních zpráv o všech masivních a objemných zásilkách zbraní na Ukrajinu je stěží prozkoumána jedna zřejmá otázka: dostanou se čerstvě dodané zbraně vůbec k jejich zákonem určeným „koncovým uživatelům“ – ukrajinským ozbrojeným silám?

Americké zpravodajské zdroje nedávno zcela transparentně přiznaly prostřednictvím amerického zpravodajského kanálu CNN , že existuje extrémní počet nehlášeného válečného vybavení, které se ztratilo a je zachyceno, přepracováno a poté znovu prodáno na prosperujícím černém trhu.

Pokud jde o místo pobytu a použití nových zbraní poté, co překročily hranici na Ukrajinu, zpravodajský zdroj vysvětluje:

“Máme krátkou dobu vysokou spolehlivost, ale když se dostane do mlhy války, nezbude nám skoro nic. […] Spadne do velké černé díry a po krátké době nemáte téměř vůbec tušení kde končí zásilka.”

Další vysvětlení zastoupení USA poukazují na zdůvodnění, že alternativa chybějící nebo žádné výzbroje Ukrajiny představuje vyšší riziko, než je registrována a akceptována hrubá ztráta veškeré předchozí válečné techniky, která se v současnosti používá.

Existuje také propast mezi optimistickými a uklidňujícími veřejnými prohlášeními ukrajinské vlády a prezidenta Zelenského a tím, co už vedení USA tuší v zákulisí. Washington to chápe, protože může pochopit, jak důležité je veřejné vnímání v době války:

“Všechno, co dělají a říkají veřejně, jim má pomoci vyhrát válku. Každé veřejné prohlášení je informační operace, každý rozhovor, každé vystoupení Zelenského je informační operace.”

Není to poprvé, co zaznělo mrazivé přiznání možného zneužití prodeje zbraní. Poměrně pravidelně jsou v odborných publikacích diskutovány logistické, organizační a – ano, v důsledku i etické problémy mezinárodních dodávek zbraní. 

Soukromý americký výzkumný ústav pro mezinárodní vztahy The Stimson Center se sídlem ve Washingtonu zveřejnil ve zprávě z února 2021 obecný odborný závěr :

“Odklon konvenčních zbraní je klíčovým problémem mezinárodní bezpečnosti, protože neregulované zbraně [šíření] mohou udržovat a zhoršovat konflikty a ozbrojené násilí, usnadňovat hrubé porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva […] a přispívat k nejistotě a nestabilitě. odklonů souvisí s mezinárodním transferem těchto zbraní.“

Transfery zbraní na Ukrajinu jsou právě takové: mezinárodní. To znamená, že jsou extrémně zranitelní – téměř šití na míru – vůči zneužití.

Zpráva Small Arms Survey (SAS) z ledna 2021 citovala historii případů z předchozího roku, včetně raketometu nalezeného v popelnici ve městě Žitomir na severozápadě Ukrajiny. Žitomir je historickým i současným uzlem pro východoevropské dopravní a logistické trasy. Trasa spojuje velká města, jako je Kyjev, s Varšavou a Minskem.

To, co se na Ukrajině odehrává od zahájení speciální vojenské operace, by tedy nyní muselo být vynásobeno ještě větším faktorem.

Jak informoval ukrajinský kanál Telegram ” Легитимный “, před několika dny vyšel najevo regionální příklad: 

Na Ukrajině přibývá lupičů.

„V Irpinu nedaleko Kyjeva  dva lupiči – spatřeni dvěma ženami – je vyhodili do vzduchu granátem RGD-5.

Na otázku vyšetřovatele: “Odkud jste vzal granát?” přišla lakonická odpověď: “Ze zátarasu.”

Problém nekontrolovaného šíření zbraní.“

Granát RGD-5 je zbraň vyvinutá a schválená v Sovětském svazu v roce 1954, která se dodnes používá a cirkuluje po celém světě. Zpočátku byla používána v celém „východním bloku“, stejně jako se dodnes používá na Ukrajině (také Národní gardou, která byla založena v roce 2014, a Národní policií, která byla založena v roce 2015 – obě jsou podřízeny ukrajinskému ministerstvu vnitra).

Existuje americká varianta s názvem M67 , která byla vyvinuta o něco později. Začátkem března 2022 jich bylo z Kanady na Ukrajinu dodáno 7 500 kusů .

Staré zvyky umírají pomalu

Více než dvacet zemí, které dosud dodaly Ukrajině zbraně v hodnotě miliard dolarů, si musí být vědomo toho, že velká část těchto produktů se nikdy vůbec nedostane k oficiálním příjemcům. Je příliš lukrativní proniknout do těchto dodavatelských řetězců a zamlžovat je, aby bylo možné generovat více „nezdaněných“ prodejů a zisků.

I když je někdo stále ochoten věřit v pohádku o konečně „svobodné“, „nezávislé“ a „demokratické“ Ukrajině – od pádu vlády v Kyjevě v roce 2014, která porušila mezinárodní právo – by se neměl používat globální Index organizovaného zločinu (v němčině: „Globální index organizovaného zločinu“) podhodnocovat . Podle toho se o dnešní Ukrajině říká:

“S rozsáhlým zbrojním arzenálem, malým počtem překážek v přístupu ke zbraním a miliony ručních palných a lehkých zbraní na černém trhu je Ukrajina považována za jeden z největších trhů pro pašování zbraní v Evropě. Tato země je již dlouho důležitým článkem v globálním obchodu se zbraněmi, ale od začátku konfliktu na východní Ukrajině [2014] jeho role zesílila […] V rámci Ukrajiny jsou města Oděsa, Dněpro, Charkov a Kyjev důležitými logistickými uzly pro zločinecké sítě.“

Možné důsledky pro Evropu

Podle OSN je již registrováno 870 000 ukrajinských navrátilců s enormním pohybem uprchlíků z Ukrajiny, který se nyní vyznačuje velkým množstvím tam a zpět (k 14. dubnu 2022).

To také znamená, že v nelegální přepravě zboží, včetně zbraní, lze předvídat ještě větší dynamiku a „elasticitu“. Neprůhlednost a nedostatek celní práce v rámci EU a v celé Evropě rovněž vystaví politiku vnitřní bezpečnosti historické zkoušce. Bezbožné spojenectví pašování lidí a pašování zbraní by mělo vzbuzovat vážné obavy. V tomto bodě by měl být také citován Globální index organizovaného zločinu :

“Ukrajina je zdrojovou, tranzitní a cílovou zemí obchodování s lidmi, které je v této zemi extrémně rozšířené. Podle zpráv je Ukrajina jednou z největších zdrojových zemí lidí vystavených nucené práci v Evropě. Tento problém se zvýšil v důsledku ekonomické strádání a zvýšené politické nepokoje. […] Ukrajina zůstává tranzitní i zdrojovou zemí na nadnárodním trhu pašování lidí. Je to tranzitní země podél migrační trasy z jihovýchodní Asie a Středního východu na cestě do zemí EU.“

„Moderní otroctví“ je slovo, které západní společenství hodnot nenávidí slyšet, zvláště v kontextu, který naznačuje, že jsou za tento odporný fenomén částečně zodpovědné. Mnozí nemají podezření, že obchodování s lidmi lze velmi dobře kombinovat s nelegální přepravou zbraní. Odpovědní obchodníci se zbraněmi tak dosahují značného snížení vlastního rizika.

Článek platformy European Eye on Radicalization vysvětluje vysokou pravděpodobnost „opakovaného Afghánistánu“ na Ukrajině. Islamistická radikalizace, která nabrala na síle až po stažení sovětských jednotek z Afghánistánu v letech 1988 až 1989, přerostla v mezinárodní problém: všichni vojensky vycvičení extremisté se sjeli z celého světa, shromáždili se v Afghánistánu a poté se znovu rozešli na různých problémových místech a v konfliktních zón po celém světě. Dnes je ultrapravicová neonacistická radikalizace ukrajinských extremistů na podobném historickém vrcholu, protože jí bylo umožněno prosperovat ze západním požehnáním a kapitálu po celá desetiletí, a zejména posledních osm let. Velmi podobné intenzivní a bohaté podpoře, kterou islamisté dostali od USA na konci studené války, aby rozbili svůj hegemonický sovětský protějšek. Už tehdy prostě hromadně „mizely“ zbraně a vojenská technika. Jak až příliš jasně ilustrují celoživotní úspěchy politiků jako Zbigniew Brzeziński, Henry Kissinger a Hillary R. Clintonová (o něco později), to byl cíl dříve a stále je vyhrát “velkou hru” proti Moskvě v bitvě o Asii.

Původní téma – totiž extrémně hrozivé zatajování a rozptylování mezinárodních dodávek zbraní – je nyní třeba znovu přenést přes všechno, co bylo zmíněno v minulé části: co se stane, když se tyto zbraně začnou na systémové úrovni dostávat do nesprávných rukou? Historie, která není příliš vzdálená, pro nás již má odpovědi připravené. Metastáza s názvem „Moderní ozbrojený terorismus s lehkostí“. Takový, který vojensko-průmyslový komplex USA a NATO vědomě podporuje a živí.

Od Elema Raznochintského

 

Sdílet: