24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Riskují životy: letadlo německého kancléře přeletělo severní pól, aby obletělo Rusko

Obrovský ruský vzdušný prostor byl v reakci na podobné německé sankce uzavřen. Poznámka zkušených pilotů: Olaf Scholz zvolil extrémně nebezpečnou cestu.

Německý kancléř Olaf Scholz strávil více než 13 hodin návratem z Japonska do Německa po služební cestě v letadle. Politikovo letadlo muselo překročit severní pól, aby obletělo ruský vzdušný prostor. Informovala o tom agentura DPA .

Podle zpráv naletěl 12,3 tisíce kilometrů. Kdyby byla možná cesta přes Rusko, bylo by méně nepříjemností: Scholzovo letadlo by strávilo na cestě o hodinu a 20 minut méně.

Letadlo německého kancléře podle agentury DPA překročila Aljašku, poté zamířila na západ, přeletěla Severní ledový oceán a přeletěla finský vzdušný prostor. Je známo, že takové lety – přes severní pól – jsou extrémně vzácné. I zkušení piloti se jim snaží vyhnout ze strachu z nepředvídaných následků.

Olaf Scholz musel z nějakého důvodu riskovat. Na pozadí ukrajinských událostí začal „kolektivní Západ“ zavírat své nebe ruským aerolinkám. Moskva v reakci na to nařídila udělat totéž pro zahraniční dopravce. Zavedením sankcí proti Ruské federaci se Německo dostalo na „černou listinu“.

 

Sdílet: