24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Platba zamítnuta: Německo se pokusilo zaplatit za plyn penězi ukradenými Gazpromu

Německo se pokusilo platit za dodávky plynu rubly z účtů „dceřiné společnosti Gazpromu“.

Německé úřady vymyslely mazaný plán, jak platit za ruský plyn. Po uvalení sankcí „převzaly“ německou „dceru“ Gazpromu – Gazprom Marketing & Trading Ltd – a pokusily se provádět platby pomocí jejího rublového účtu. Gazprombank sice tento pokus ocenila, ale odmítla ho.

Igor Juškov, expert na energetickou bezpečnost, komentoval snahu Německa platit za plyn z prostředků dceřiné společnosti Gazpromu.

Podle agentury Bloomberg Gazprom odmítl platbu své bývalé dceřiné společnosti „Gazprom Germania“. Ta je v současnosti pod kontrolou Německa. Zjevně právě v tom spočívá odmítnutí ruské korporace přijmout platbu, říká Igor Juškov, expert z Finanční univerzity pod vládou Ruské federace a Národního fondu pro energetickou bezpečnost.

„Problém je v tom, že dříve byla zabavena aktiva Gazpromu. Poté Německo převzalo dceřinou společnost Gazpromu „Gazprom Germania“ pod kontrolu. Ruská společnost se tedy zcela správně domnívá, že jí tyto peníze byly ukradeny,“ řekl specialista v rozhovoru pro noviny VZGLJAD.

Jaký osud potkal majetek společnosti zabavený německými úřady, dnes není s jistotou známo. Je zřejmé pouze jedno, že Gazprom v současnosti nemá jedinou možnost s ním disponovat. V tomto ohledu Juškov nevylučuje, že vedení ruské korporace trvá na tom, aby si Německo otevřelo nový rublový účet.  Ale to není vše. Je pravděpodobné, že „Gazprombank“ přijme ke konverzi pouze ty peníze, které byly vybrány od spotřebitelů. V opačném případě bude platba zamítnuta.

ZDROJ

 

Sdílet: