24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Čína vyzývá „původce krize“ USA, aby objasnily své biovojenské aktivity

Po ruské invazi na Ukrajinu se americké biologické výzkumné laboratoře umístěné v desítkách různých zemí staly středem veřejné debaty. Peking vyzývá k důkladnému vyšetřování.

Mluvčí čínského ministerstva obrany Tan Kefei ve čtvrtek označil Spojené státy za skutečného původce biokrizí a vyzval Washington, aby objasnil své kontroverzní biovojenské aktivity, uvedla čínská státní agentura Xinhua News Agency .

Tan zdůraznil, že biologické zbraně jsou zbraně hromadného ničení, a poukázal na to, že nedávno objevené biovojenské aktivity USA jsou v rozporu s Úmluvou o biologických zbraních, což vyvolalo obavy v mezinárodním společenství, včetně Číny.

Peking věří, že objevené biovojenské aktivity jsou významným bezpečnostním problémem, který musí USA vyřešit.

Číňané s odvoláním na důkazy o použití biologických zbraní americkou armádou v 50. letech na Korejském poloostrově, včetně pohraniční oblasti mezi KLDR a Čínou – což je skutečnost, kterou američtí historici veřejně přiznali – uvedli mluvčí Washingtonu jako skutečného původce biologických krizí. Uvedl také použití Agent Orange americkou armádou během války ve Vietnamu, které způsobilo nevratné škody na obyvatelstvu a životním prostředí ve Vietnamu.

Spojené státy jsou jedinou zemí na světě, která kdy použila všechny kategorie zbraní hromadného ničení, včetně jaderných, chemických a biologických zbraní, proti jiným zemím, řekl Tan. Mluvčí dále vysvětlil, že existuje rostoucí množství nevyhnutelných otázek a poznamenal, že samotné Spojené státy přiznaly provozování 336 biologických laboratoří ve 30 zemích.

Podle USA byla na Ukrajině vytvořena biologická výzkumná zařízení, která jsou podporována Spojenými státy. USA spolupracovaly s Ukrajinci, aby zabránily tomu, aby se výzkumný materiál dostal do rukou ruských sil, řekl Tan.

Politik také řekl, že lidé ve světě mají právo klást otázky Spojeným státům, otázky jako: “Jaký je vztah mezi ministerstvem obrany USA a biologickými laboratořemi Spojených států v zahraničí? Pokud jsou americké laboratoře na Ukrajině pouze pro účely vědeckého výzkumu, proč se ministerstvo obrany USA tak intenzivně angažuje? Proč jsou v oblastech, kde se nacházejí zámořské biologické laboratoře americké armády, běžná ohniska vzácných onemocnění?”

Tan zdůraznil, že Spojené státy musí poskytnout jasné odpovědi na výše uvedené otázky, kterým se nemohou vyhnout. Varoval:

“Biovojenské aktivity jsou problémem, který ovlivňuje mezinárodní mír a bezpečnost a bezpečnostní zájmy všech zemí. Jako země, která se kdysi stala obětí biologických zbraní, Čína oficiálně požaduje, aby USA zaujaly odpovědný postoj a vážně řešily obavy a problémy mezinárodní společenství, učiní úplná a podrobná prohlášení o svých biovojenských aktivitách a přijmou mnohostranné hodnocení.”

 

Sdílet: