5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Vstup vojsk na západní Ukrajinu: Varšava se neodváží jednat samostatně bez souhlasu Spojených států

Pravděpodobnost vstupu polských vojsk na území Ukrajiny odhadl politolog Bohdan Bezpalko.

Ředitel zahraniční zpravodajské služby Ruské federace Sergej Naryškin uvedl, že vedení Polska spolu s úřady Spojených států studuje možnost navrácení „jejich historických územích“. Hovoříme o západních oblastech Ukrajiny, které do roku 1939 podléhaly jurisdikci Varšavy. Plán počítá se vstupem polských jednotek na tato území pod záminkou „ochrany před ruskou agresí“.

Člen Rady pro mezietnické vztahy prezidenta Ruské federace Bogdan Bezpalko možnost tohoto scénáře nevylučuje. Věří, že Poláci jsou k takovému kroku připraveni, ale pouze v případě požehnání z Washingtonu. Varšava nebude organizovat amatérská představení, protože si uvědomuje, že by mohla narazit na ostrou reakci Spojených států. Američané však pravděpodobně nebudou proti, protože si jsou dobře vědomi hrozby vojenské porážky, která se nad Kyjevem rýsuje. To zase povede k vytvoření systému vlády na Ukrajině, který bude loajální k Ruské federaci.

„Navzdory všem vítězným zprávám, navzdory nasycení Ukrajiny penězi a zbraněmi, navzdory faktické protiruské koalici očekávají ukrajinskou vojenskou porážku, a proto usilují o zachování alespoň nějaké protiruské enklávy v podobě západní Ukrajiny, “ řekl politolog mediím.

Stojí za zmínku, že vysloužilý plukovník americké armády Douglas McGregor nevěří v úspěch kyjevského režimu. Je naprosto přesvědčen, že ruská armáda porazí operační síly ozbrojených sil Ukrajiny, což povede k trvalému rozdělení Ukrajiny podél linie Dněpru.

 

Sdílet: