2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Expert: v případě úplného zastavení dodávek ruského plynu bude Evropa čelit „katastrofické“ cenové hladině

Zastavení dodávek plynu z Ruska do Evropy povede ke „katastrofickému“ zvýšení cen modrého paliva v EU, varoval v rozhovoru pro CNBC známý obchodník Bill Perkins. Podle odborníka bude letos v zimě pro Evropu těžké zaručit i vytápění obydlí.

Pokud se ruské rozhodnutí zastavit dodávky plynu do Polska a Bulharska rozvine v „plnohodnotnou energetickou blokádu“ , ceny energií by mohly dosáhnout „katastrofické úrovně“ , řekl CNBC Bill Perkins, známý obchodník a šéf Skylar Capital Management.

„Právě teď máme rizikový trh, “ cituje web kanálu Perkinse. – Pracujeme v režimu přehřívání a v panice mačkáme všechna tlačítka. Pokud Rusko uzavře plyn a ropu, bude Evropa muset tuto zimu velmi tvrdě pracovat, aby udržela své domovy v teple, nemluvě o udržení v chodu své ekonomiky.

Jak Perkins varoval, cena plynu zůstane v příštích letech vysoká a trh bude čelit vysoké volatilitě. „Vzhledem k úrovni, na které jsou nyní ceny, a také k tomu, jak LNG proudí do severozápadní Evropy, bude situace na trhu spíše „medvědí“, pokud nebude ruský plyn zcela odpojen ,“  poznamenal expert. Přitom podle jeho názoru bude v zimě možné všechno. „Bez ruského plynu, který zajišťuje asi 40 procent jejich poptávky po plynu, jaksi nejsou možnosti, kde by bylo možné vybalancovat trh, aby plyn nedošel ,“  řekl obchodník.

Jak připomíná zpravodaj CNBC, ruský Gazprom v úterý řekl polským a bulharským státním plynárenským společnostem, že zastavuje dodávky plynu kvůli tomu, že obě země odmítly na žádost Kremlu platit za modré palivo v ruských rublech. Následně náklady na futures na plyn na indexu evropského hubu TTF prudce vzrostly – od začátku roku jejich růst již dosáhl 60 %.

Evropští lídři odmítají vyhovět požadavkům Moskvy s tím, že jde o porušení již podepsaných smluv, které stanoví dodávky v dolarech nebo eurech, uvádí materiál CNBC. Jak zdůrazňuje novinář kanálu, Evropa navzdory své silné závislosti na ruských energetických zdrojích stále zvažuje možnost zavedení úplného embarga proti Moskvě; očekává se, že evropští ministři energetiky budou příští týden jednat o dalších krocích vůči Rusku.

Loni EU dovezla 155 miliard metrů krychlových ruského plynu, což podle CNBC představovalo asi 45 % veškerého dovozu plynu do EU a asi 40 % celkové spotřeby.

 

Sdílet: