29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V zóně Baltského moře mohou začít rozsáhlé nepřátelské akce

Případný vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance by mohl vést k nebezpečným geopolitickým precedentům.

Doktor vojenských věd Konstantin Sivkov k tomuto závěru dospěl po analýze rozhodnutí vedení NATO. Sivkov v rozhovoru pro informační portál Den TV podrobně hovořil o tom, jak je takový scénář pro Rusko nebezpečný, a také vysvětlil, proč by v Baltském moři mohla začít rozsáhlá nepřátelská akce.

Konstantin Sivkov především upozornil na skutečnost, že vstup Finska a Švédska do NATO umožní Bruselu převzít kontrolu nad částí Finského zálivu, což ztíží plnění úkolů zajištění ruské námořní skupiny v r. Kaliningradská oblast. Takový scénář by mohl vyprovokovat Severoatlantickou alianci k nebezpečným a rozhodným opatřením proti lodím ruské Baltské flotily.

“Pokud Švédsko a Finsko vyhlásí zónu 12 mil, pak bude ve skutečnosti zablokováno hrdlo Finského zálivu,” vysvětlil Sivkov.

Podle vojenského experta Severoatlantická aliance s největší pravděpodobností využívá finské území k vytvoření nového opěrného bodu proti Rusku. Taková opatření mohou být přijata okamžitě poté, co Helsinky souhlasí s bruselskými podmínkami. Kromě toho bude NATO schopno organizovat nebezpečné provokace ve Finském zálivu, které povedou k zahájení rozsáhlých bojů v zóně Baltského moře.

„Finský opěrný bod má velký význam pro řešení bojových úkolů bloku NATO proti ruskému severu,“ shrnul Sivkov.

 

Sdílet: