1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Špinavý trik EU na Le Penovou, který má zmařit její zvolení prezidentkou, by se mohl vymstít

Francouzi prokouknou poslední špinavý trik EU, jak pošpinit Le Penovou

Dalo se to očekávat a autor to zde na těchto skromných stránkách předpověděl. EU si nemohla pomoct a nepoužila ten nejšpinavější trik proti Marine Le Penové jen pár dní před druhým kolem prezidentských voleb, které se budou konat tento víkend. Takzvaný unijní úřad pro boj proti podvodům – OLAF – dal některým vybraným francouzským novinářům vědět, že Le Penová je vyšetřována (protože je poslankyní Evropského parlamentu) kvůli zneužití unijních fondů, které bylo zřejmě plánováno s velkým předstihem. Není pochyb o tom, že k tomuto kroku přistoupila jen několik dní před volbami s vědomím, že to bude mít ve volbách maximální dopad. To hodně vypovídá o EU a jejích vztazích s krajně pravicovými skupinami. Ale zejména, že je smolařka a bojí se časů, které přijdou. Ukazuje to také, že Le Penová je skutečnou kandidátkou, na rozdíl od jejího otce, který mohl být považován za „okrajovou osobu“.

A je to stejný starý trik, který se používá znovu a znovu. Není to ani poprvé, co to udělala proti Le Pensové. OLAF z velké části vychází vstříc hlavnímu proudu v EU a v rámci EU se přiklání většinou ke křesťanským demokratům. V mnoha svých usneseních a iniciativách je pro Německo také docela příznivá. Ale každý mainstreamový europoslanec se na něj může obrátit s lstí, a pokud to poslouží cílům establišmentu EU, je velká šance, že bude realizována.

V případě tohoto takzvaného vyšetřování podvodu nemusel OLAF přikyvovat a mrkat. Tento trik provozuje po celá desetiletí a totéž udělala Le Penovu otci, když byl členem Evropského parlamentu. Totéž udělala proti Nigelu Farageovi před referendem ve Spojeném království.

Jak se z toho dostane? Velmi lehce. V rámci EU neexistuje žádná odpovědnost za takové podvody, protože EU funguje v mnoha ohledech jako elita Ruska 19. století. OLAF stačí oznámit, že vyšetřuje konkrétní osobu, a po týdnech je věc zapomenuta. Ve většině případů neexistují žádné pádné důkazy, pouze narážky od socialistických a konzervativních europoslanců v Evropském parlamentu, kteří chtějí zvrátit hybnost a úspěch Le Pensové. Celý tento hon je velmi efektivní v organizaci, jako je EU, která je naprosto antidemokratická a svévolná ve všem, co dělá.

Skutečné „vyšetřování“ začalo před desítkami let a nyní bylo oživeno jako zoufalý pokus svrhnout Le Penovou.

Mohlo by to však mít určitý dopad na voliče Le Penové na poslední chvíli. I když mám podezření, že většina Francouzů, unavených EU a jejími autoritářskými praktikami, by považovala takový laciný pokus za trik, který jen ukazuje, jak daleko Le Penová došla, když se Evropská unie musí tak nízko snížit, aby ji zablokovala. Možná jí to pomůže i v předvolební kampani.

Když si ale na chvíli představíme, že předpovědi francouzského tisku jsou správné a Macron se vrací, nezapomenou na špinavou kampaň EU. Je velká šance, že pokud prohraje, vrátí se ke svému plánu Frexit, který nedávno opustila. Matkou všech nočních můr pro EU je to, že Le Penová bude i nadále získávat na popularitě a že její vlastní strana získá v evropských volbách v roce 2024 ještě více křesel jako prudká reakce na spiknutí EU.

Ať tak či onak, dříve nebo později EU prohraje. Pokud by Le Penová posílila na úrovni EU, je dost možné, že do hry znovu vstoupí faktor Brexitu. Le Penová použije scénu EU a její peníze na kampaň za radikální reorganizaci vztahů mezi Paříží a Bruselem nebo za vystoupení republiky z Unie. EU bez jednoho ze svých klíčových zakládajících členů není v žádném případě EU a bude to jejím pádem, pokud se Le Penová vydá touto cestou. Možná, že krok OLAF nakonec nebyl tak chytrý. Co udělají Francouzi, když těsně prohraje a bude jasné, že v jejím postavení neprobíhá žádné skutečné vyšetřování podvodu ze strany EU? Pokud se více lidí ve Francii probudí a uvidí EU takovou, jaká je: zastaralá, nabubřelá, elitářská administrativa, která slouží pouze svým vlastním lidem a již nemá žádný skutečný účel. I pro Francouze je v dnešní době těžké pochopit smysl EU. Ti, kdo píší historické knihy, mohou tuto akci OLAF označit za milník v sestupné spirále EU.

Sdílet: