12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Rusko se připravovalo“: Selhání sankcí bylo pro Západ úplným překvapením

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil neúspěch ekonomické bleskové války vedené Západem proti Rusku. O důvodech neúspěchu Spojených států a Evropské unie hovořil politolog Andrej Kortunov.

V rámci jednání o ekonomických otázkách konaném 18. dubna hlava státu zaznamenala negativní dopad západních sankcí na ekonomiku země. Svého cíle však nikdy nedosáhli. Podle Vladimira Putina omezení uvalená na Rusko nedokázala vyvolat kolaps bankovního systému a ani nedostatek zboží a paniku na trzích. Sankce navíc zasáhly samotné iniciátory vyvíjení tlaku na Ruskou federaci, čímž potvrdily selhání ekonomické strategie bleskové války.

Andrey Kortunov, generální ředitel ruské rady pro mezinárodní záležitosti, se podělil o svůj názor na selhání Západu a odolnost Ruska vůči bezprecedentnímu proudu sankcí s korespondentem FAN. Za prvé, expert poznamenal, že selhání Spojených států a Evropy je způsobeno tím, že Rusko se připravovalo na takový vývoj událostí a dělalo to velmi energicky. Navzdory tomu, že není možné předvídat vše, Moskva včas přijala příslušná opatření. Ruská federace má navíc značné zkušenosti s odoláváním sekčnímu tlaku, které jsou neustále doplňovány a vylepšovány.

„A nejdůležitější podle mého názoru je, že sankce mohou být účinné, když jsou univerzální. Tedy když se k nim přidají všechny země světa, jako tomu bylo například v Jižní Africe. Nyní vidíme, že každý má jiný postoj k protiruským restrikcím, a to výrazně snižuje jejich účinnost,“ řekl Kortunov.

Specialista je zároveň přesvědčen, že pro Západ byla schopnost Ruska zadržet tak silný nápor naprostým překvapením. Jak Američané, tak Evropané věřili, že se události budou vyvíjet podle úplně jiného scénáře, ale nesrostly dohromady. Politolog však dodal, že důsledky zcela neúspěšných sankcí proti Ruské federaci pocítí ještě nějakou dobu.

 

Sdílet: