6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA využívají lidská práva jako zbraň

12. duben byl pro Ameriku trýznivým dnem. Téhož dne ráno byla ve stanici newyorského metra v Brooklynu náhle zastřelena 28letá těhotná žena, 12leté dítě a více než 20 nevinných cestujících. Stanice metra byla nějakou dobu celá od krve a plná nářku. V důsledku násilí se střelnou zbraní již letos ve Spojených státech zemřelo více než 10.000 lidí.

Téměř ve stejnou dobu vydalo americké ministerstvo zahraničí tzv. „Zprávu o lidských právech v jiných zemích 2021“, která jako vždy upozorňovala na situaci v oblasti lidských práv v téměř 200 zemích světa. Samozřejmě jako vždy tam není ani zmínka o stavu lidských práv ve vlastní zemi.

Politici Spojených států, kteří ignorují bolest ze střelby, kterou utrpěl americký lid, a místo toho se „starají“ o lidská práva lidí v jiných zemích, použili tento velmi ironický akt, aby ukázali, jaká „pseudo-lidská práva“ a „skutečná hegemonie“ jsou.

Opravdu se Washington zajímá o lidská práva ve vlastní zemi? Videozáznam 26letého afroamerického rezidenta Patricka, který byl zastřelen policií, zveřejněný 13. dubna americkou policií, dal opět odpověď. „Byla to zbytečná, nepřiměřená a smrtící síla proti neozbrojenému Afroameričanovi,“ řekl právník oběti. Podle listu The Washington Post letos ve službě policisté ve Spojených státech zastřelili více než 250 lidí.

Bez ohledu na ochranu a zlepšování lidských práv ve své zemi si Spojené státy rok co rok vymýšlejí takzvané zprávy o lidských právech v jiných zemích, což je jejich starý trik pro vměšování se do vnitřních záležitostí jiných zemí, vytváření malých kruhů a udržování své hegemonie. V očích washingtonských politiků jsou lidská práva politikou, nástrojem a zbraní.

Už v 70. letech minulého století Spojené státy formálně navrhly „diplomacii lidských práv“, což v podstatě znamená vměšování se do vnitřních záležitostí jiných zemí pod záminkou otázek lidských práv.

V posledních letech, od válek v Iráku, Afghánistánu a Sýrii, až po „barevné revoluce“ ve východní Evropě a na Balkáně, ze všech stran střílely „zbraně lidských práv“ Spojených států, což vytvořilo velké množství humanitárních katastrof. Podle loňské studie Watsonova institutu pro mezinárodní a veřejné záležitosti Brownovy univerzity si takzvaná „protiteroristická“ válka Spojených států za posledních 20 let vyžádala více než 929.000 obětí. Britský spisovatel Tom Fowdy poukázal na to, že Spojené státy selektivně využívají „lidská práva“ jako zbraň pro pošpinění pověsti svých odpůrců, a aby zkrášlily tragédii destruktivní války.

Obvinění proti Afghánistánu v takzvané zprávě o lidských právech Spojených států jsou ironická. Kdo za posledních 20 let rozdrtil desítky milionů afghánských rodin zbraněmi a kdo bez rozdílu zabíjel afghánské civilisty a zpronevěřil afghánské peníze na záchranu životů? Zpráva se o tom v celém textu nezmiňuje, ale každý ví, že vydavatel zprávy je tvůrcem tragédie lidských práv v Afghánistánu. Ještě ironičtější je, že po vypuknutí ukrajinské krize, její iniciátor – Spojené státy slíbily přijmout 100.000 uprchlíků, v březnu však přijaly pouze 12 ukrajinských uprchlíků.

Pokrytectví a využívání lidských práv jako zbraně amerického typu ničí naději lidstva, blokuje trend do budoucnosti a stává se skutečnou hrozbou pro celý svět!

 

Sdílet: