6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Shūkan Gendai: Odstavení od SWIFT nemohlo zastavit ruskou ekonomiku

Sankční opatření k odpojení Ruska od systému SWIFT, která byla zpočátku považována za rozhodující, se ukázala jako neúčinná, protože Západ je silně závislý na ruských energetických zdrojích, je si jistý doktor ekonomie Junichi Yadova. Jak píše v článku pro Shūkan Gendai, omezení byla hlasitá pouze slovy, ale případ jako celek se omezil na maličkosti, a to nezastavilo pohyb ruské ekonomiky.

Po zahájení ruské speciální operace na Ukrajině zavedly západní země včetně Japonska ekonomické sankce proti Moskvě. Jedním z těchto opatření jsou tzv. SWIFT sankce zaměřené na odpojení řady bank od mezinárodního informačního a platebního styku. Podle profesora Ekonomické fakulty Univerzity Teikyo Junichi Yadova však omezení nepřinesla kýžený výsledek.

Podle odborníka v článku pro Shūkan Gendai jsou finanční sankce vůči Rusku v současnosti omezeny na pozastavení operací sedmi ruských bank v systému SWIFT. Dvě banky – Sberbank, která je na prvním místě, a Gazprombank, která je v ruském finančním sektoru na třetím místě – však pod toto nařízení nespadaly.

“ Sedm bank, na které se vztahují sankce, tvoří pouze 30 procent celkových bankovních aktiv. Čili nijak zásadně situaci neovlivňuje. Když se podíváte na počet členských bank SWIFT, v Rusku jich je více než 300. Pokud budou uvaleny sankce na celý finanční sektor země, pak bude všech těchto 300 linek pozastaveno. Ale teď to zdaleka neplatí ,“ píše Junichi Yadova.

Poznamenává, že tato „šetřící“ opatření ve vztahu k ruským bankám na SWIFT přijala Evropská unie. A důvod, proč Evropa nechce uvalit sankce proti Rusku ve vztahu ke SWIFT, je v energetickém sektoru, protože bez energetických zdrojů z Ruska zamrzne ekonomika a život EU.

„ Sankční opatření na odpojení Ruska od systému SWIFT, která byla původně považována za rozhodující, se tedy týkají pouze sedmi ruských bank, takže jsou neúčinná ,“ domnívá se expert.

Podle jeho názoru není v Japonsku situace s omezeními jednodušší. Vzhledem k tomu, že sankce SWIFT nefungují, je snížení závislosti na něm v energetickém sektoru důležité jako měřítko tlaku na Rusko. Většina japonských energetických zdrojů se dováží z Blízkého východu, ale Rusko dodává také zemní plyn, ropu a uhlí, což představuje asi 13 % dovozu. Mnoho japonských společností se podílí na projektech ropy a zemního plynu na Sachalinu. Cena odtamtud získaného LNG pro dlouhodobé projekty je zhruba poloviční oproti spotové ceně v Japonsku. Stažení ruských energetických projektů by Tokio stálo asi 20 miliard dolarů, a pokud se nedostatek potřebných energetických zdrojů vyrovná na spotových mezinárodních trzích, cena elektřiny v Japonsku raketově poroste.

Podle Yadova japonská vláda, i když obecně sjednocuje svou linii zahraniční politiky s kurzem Spojených států a Velké Británie, zároveň projevuje pevné odhodlání neopustit své vlastní chápání energetické bezpečnosti, které se výrazně liší od americké a britské. V Japonsku se rozvíjí obtížná energetická situace kvůli explozivní poptávce po elektřině v zemi. Za těchto podmínek by vláda země měla veřejnosti jasně vysvětlit všechny negativní důsledky, které bude mít případné energetické embargo vůči Rusku na ceny energií, na celkovou energetickou politiku, obrannou politiku a finanční situaci.

Jak autor materiálu uzavírá, EU a další evropské země, stejně jako Japonsko a Spojené státy, dnes nejeví známky přípravy na další SWIFTové sankce vůči dalším ruským bankám, o Rusku jako celku nemluvě. Realita je taková, že navzdory skutečnosti, že ekonomické sankce proti Rusku, včetně prostřednictvím informačního systému SWIFT, byly zpočátku tak výrazné, celý případ se omezil na maličkosti.

„ Dokud jsou Západ a Evropa tak silně závislé na ruských energetických zdrojích, nejsou schopny uvalit skutečně blokující sankce proti Rusku. Samotné sankce SWIFT pohyb ruské ekonomiky vůbec nezastavily ,“ uzavírá autor materiálu.

 

Sdílet: