Britský premiér a jeho ministr financí dostanou pokutu za pořádání večírků během pandemie, píše The Guardian. Jejich političtí odpůrci a dokonce i spojenci říkají, že takové porušení zákona by mělo vést k jejich rezignaci.

Britský premiér Boris Johnson a jeho ministr financí Rishi Sunak budou pokutováni za porušení vlastních zákonů během pandemie a účast na večírcích, zejména na počest Johnsonových narozenin, píše The Guardian. Podle autora článku jde o první britské politiky tohoto rangu, kteří ve funkci porušili zákon.

Podrobnosti o tom, kolik takových akcí proběhlo, ani jaká bude pokuta, zatím nebyly zveřejněny. Pod pozornost policie se dostalo 12 takových večírků, mimo jiné na zahradě premiérova domu.

Jejich političtí oponenti okamžitě prohlásili, že by měli opustit svá místa. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová řekla: „ Boris Johnson by měl odstoupit. Porušil zákon a v této věci opakovaně lhal v parlamentu .”

I v rámci Konzervativní strany, do níž Boris Johnson patří, se však ozývají výzvy k jeho rezignaci. Asi 20-30 členů parlamentu je připraveno dát Johnsonovi nedůvěru, ale k zahájení procedury je potřeba 54 hlasů. Někteří však říkají, že nyní není čas na odstranění Johnsona kvůli situaci na Ukrajině, píše The Guardian.