5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Pandora Papers odhalují offshore holdingy ukrajinského prezidenta a jeho vnitřního kruhu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dostal k moci na základě slibů, že poskytne východoevropské zemi záchranu, ale Pandora Papers odhalují, že on a jeho blízcí těžili ze sítě offshore firem, z nichž některé vlastnily drahé nemovitosti v Londýně.

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho komediální produkční partneři vlastnili síť offshore společností se sídlem na Britských Panenských ostrovech, Kypru a Belize, které byly napojeny na jejich podnikání.
  • Současný Zelenského hlavní poradce Serhiy Shefir a také šéf ukrajinské bezpečnostní služby byli součástí této offshore sítě.
  • Shefir a další obchodní partner využili offshore firmy k nákupu drahých nemovitostí v Londýně.
  • Přibližně v době svého zvolení v roce 2019 dal Zelenskij Shefirovi svůj podíl v klíčové offshore společnosti, ale zdá se, že oba dosáhli dohody, aby Zelenského rodina nadále dostávala peníze od offshore společnosti.

Herec Volodymyr Zelenskyj vtrhl do prezidentského úřadu v roce 2019 na vlně veřejného hněvu proti politické třídě v zemi, včetně bývalých politiků, kteří skrývali své bohatství prostřednictvím tajných firem v zahraničí.

Nyní uniklé dokumenty ukazují, že Zelenskyj a jeho nejužší kruh měli vlastní síť offshore společností. Dva z nich, vlastněné prezidentovými partnery, byly použity k nákupu drahých nemovitostí v Londýně.

Odhalení pocházejí z dokumentů v Pandora Papers, miliony souborů od 14 offshore poskytovatelů služeb unikly Mezinárodnímu konsorciu investigativních novinářů a sdíleny s partnery po celém světě, včetně OCCRP.

Dokumenty ukazují, že Zelenskij a jeho partneři v televizní produkční společnosti Kvartal 95 vybudovali síť offshorových firem, která se datuje minimálně do roku 2012, kdy společnost začala produkovat pravidelný obsah pro televizní kanály, mezi které patří Ihor Kolomojský, oligarcha. pronásledován obviněními z mnohamiliardového podvodu. Odnože byly také použity zaměstnanci Zelenského k získání a vlastnictví tří prvotřídních nemovitostí v centru Londýna.

Dokumenty také naznačují, že krátce před svým zvolením prodal svůj podíl ve velké offshore společnosti, Maltex Multicapital Corp, registrované na Britských Panenských ostrovech. prozradil svému obchodnímu partnerovi – brzy se stal jeho nejdůležitějším poradcem. A přestože se vzdal svých akcií, dokumenty ukazují, že bylo brzy dosaženo ujednání, které offshore společnosti umožnilo pokračovat ve vyplácení dividend společnosti, kterou nyní vlastní jeho manželka.

Komik a herec Zelenskij, známý od roku 2000, zahájil svůj politický vzestup několik let poté, co získal hlavní roli v politické satiře Sluha lidu, která se vysílá na oligarchově kanálu od roku 2015. Zelenskij v tomto pořadu hrál skromného učitele dějepisu, jehož protikorupční tirády natočí ve třídě student, stanou se virálními a vynesou mu národní funkci.

V případě, kdy život napodobuje umění, Zelenskij vyhrál ukrajinského prezidenta s více než 73 procenty hlasů pouhé tři a půl roku po zahájení show.

Zelenskij těžil z rozšířeného hněvu veřejnosti kvůli korupci, ale jeho volební kampaň v roce 2019 byla poznamenána pochybnostmi o jeho důvěryhodnosti v boji proti korupci, protože jeho kampaň byla podporována médii vlastněnými Kolomojským – který je obviněn z utrácení 5,5 miliardy dolarů – ukradl dolary ze svých vlastních. banky a se svým partnerem Hennadiy Boholiubovem ji odvezli do zahraničí.

V zápalu předvolební kampaně zveřejnil politický spojenec úřadujícího prezidenta Petra Porošenka na Facebooku tabulku, která měla ukázat, že Zelenskij a jeho partneři televizní produkce jsou příjemci sítě offshorových firem, které údajně od Kolomojského získaly 41 milionů dolarů. soukromá banka.

Tento spojenec, Volodymyr Ariev, nepředložil žádné důkazy a jeho obvinění nebyla nikdy prokázána. Pandora papers však ukazují, že alespoň některé detaily tohoto údajného plánu odpovídají realitě. Uniklé dokumenty obsahují informace o 10 společnostech v síti, které odpovídají strukturám popsaným v Arievově diagramu.
Offshore 95: Finanční tajemství prezidenta Zelenského

Nové dokumenty ukazují, že část sítě byla spravována s pomocí Fidelity Corporate Services, offshore poradenské firmy, která byla jednou ze 14 firem, jejichž dokumenty jsou součástí úniku papíru Pandora. Dokumenty ukazují, že Zelenskyj a jeho partneři využívali společnosti sídlící na Britských Panenských ostrovech (BVI), Belize a Kypru.

Dva Zelenského offshore síťoví partneři, kteří měli také zájmy v jeho televizní produkční společnosti, nyní zastávají vlivné pozice. Serhiy Shefir je klíčovým prezidentským poradcem Zelenského, zatímco Ivan Bakanov vede ukrajinskou bezpečnostní službu.

Tyto silné pozice také přinášejí rizika. Shefir jen o vlásek unikl zjevnému pokusu o atentát, když byl 22. září zastřelen jeho vůz před Kyjevem. Nebyl zraněn, ale jeho řidič byl zraněn.

Zelenskij opakovaně slíbil, že oligarchy ovládne. Den po zavraždění Shefira schválil zemský parlament zákon o vytvoření registru oligarchů a zákazu financování politických stran nebo účasti na privatizacích. Zelenskij řekl, že atentát na Shefira vyvolá tvrdou reakci a neovlivní jeho boj proti grandfightům.

Mluvčí Zelenského to odmítl komentovat. Shefir a Bakanov na otázky nereagovali.

Bratr Serhiye Shefira Borys, spolumajitel společnosti Maltex Multicapital Corp. řekl, že je vlastníkem, ale neví nic o podrobnostech offshore dohody, která je z velké části dílem současného šéfa ukrajinské bezpečnosti Bakanova.

„Bakanov byl naším finančním ředitelem, sestavoval finanční plány naší společnosti. Upřímně, nejsem připraven vám odpovědět,“ řekl.

Borys Shefir řekl, že taková offshore opatření byla nezbytná, protože společnost byla ohrožena „úřady a bandity“. Členové Kvartalu 95 se snaží zbavit offshore podniků, ale je to pomalý a obtížný proces, řekl.
Noví sousedé pana Holmese

Není jasné, k čemu sloužila většina pobřežní sítě, ale část záhady může být vyřešena na londýnské Baker Street, poblíž domova další slavné fiktivní postavy: Sherlocka Holmese.

Dokumenty Pandora Papers ukazují, že síťová společnost byla použita ke koupi bytu v Londýně kousek od muzea, které se nachází na Baker Street 221b, na adrese legendárního detektiva doyla Sira Arthura Conana. Tato oblast je jednou z několika drahých oblastí Londýna, kterou zahraniční investoři upřednostňují před anonymními fiktivními společnostmi.

Tento třípokojový byt na Glentworth Street koupila v roce 2016 za 1,58 milionu liber (2,28 milionu USD) belizská společnost vlastněná Shefirem, SHSN Limited. Nedaleký byt se dvěma ložnicemi v Chalfont Court na Baker Street, který Shefir koupil za 2,2 milionu £ (3,5 milionu USD) v roce 2014, byl také převeden na SHSN Limited v roce 2018.

Dokumenty také odhalují, že další akcionář Kvartal 95, Andrii Iakovlev, koupil v roce 2015 byt v budově Westminster Palace Gardens, pár kroků od Houses of Parliament, za přibližně 1,5 milionu liber (2,3 milionu dolarů) poté, co jeho společnost BVI koupila další Společnost BVI, která nemovitost vlastnila.

Když se na mě obrátil reportér, Iakovlev řekl: „Mladá dámo, nemluvím s lidmi, které neznám. Kontaktujte naše právníky.”

Iurii Azarov, ukrajinský právník, který pracoval pro Zelenského a jeho partnery a jehož jméno se objevuje na některých dokumentech nalezených v Pandora papers, se také odmítl vyjádřit.

Manévry uprostřed předvolební kampaně

Neexistují žádné důkazy o tom, že by se do obchodů s nemovitostmi v Londýně podílel sám Zelenskyj. Dokumenty však ukazují, že hrál klíčovou roli v jiných částech offshore sítě.

Srdcem sítě zahraničních firem je Maltex Multicapital Corp, která dříve nebyla spojena se Zelenským.

V roce 2017 byl Maltex rozdělen rovným dílem mezi schránkové společnosti vlastněné Zelenským, Iakovlevem a bratry Serhiy Shefirem a Borys Shefirem. Další partner Kvartalu 95 Ivan Bakanov, který je nyní šéfem ukrajinské tajné policie, byl příjemcem jiné společnosti, která působila jako správce pro čtyři další mužské akcie ve společnosti Maltex.

Zelenskyj spoluvlastnil čtvrtinu Maltexu se svou ženou prostřednictvím belizské společnosti Film Heritage. Ale v roce 2019, v zápalu Zelenského kampaně, Film Heritage převedl své vlastnictví Maltex na jinou společnost vlastněnou Serhiy Shefirem, který se brzy stane prezidentovým hlavním asistentem. Přestupové dokumenty připravil Iurii Azarov.

Dohoda poskytla Zelenskému míru vzdálenosti od offshore sítě, ale nic ho nestála.

„Podílový list ukazuje, že přijímající strana nezaplatila žádné peníze. Vlastnictví se tedy jen převádělo z jednoho jména na druhé,“ řekl Martin Woods, konzultant pro finanční kriminalitu, který dokumenty pro OCCRP přezkoumal.

Asi o šest týdnů později stejný právník Azarov podepsal další dokument, v němž se uvádí, že Maltex bude nadále vyplácet dividendy Zelenského filmovému dědictví – i když již nevlastnil žádné akcie společnosti. Dokument, profil zákazníka Maltex připravený pro Fidelity, odhaluje, že mezi pět největších zdrojů příjmů společnosti patří Ukrajina, Bělorusko, Rusko, Belize a Kypr.

Dokumenty Pandora Papers neuvádějí výši výplat dividend ani jejich výši. Od roku 2019 je Zelenského manželka Olena Zelenská jediným skutečným vlastníkem Film Heritage, podle Online registru prohlášení o majetku úředníků, což znamená, že všechny následné platby měly jít na ni.

Poradce pro finanční zločiny Woods uvedl, že převod akcií mohl být „šarádou“, jak skrýt zájem o Maltex a ještě na něm vydělat. Zelenskyj nezmínil Maltex v žádném ze svých prohlášení o veřejném majetku, včetně jednoho z roku 2018, kdy ještě vlastnil 25 procent společnosti.

V takovém uspořádání “skutečný vlastník jmenoval někoho jiného, ​​aby jednal jako jeho zástupce a vystupoval jako akcionář,” řekl Woods.

“Osoba provádějící převod si chce ponechat akcie a výhody akcií, ale nechce, aby ostatní lidé věděli, že tomu tak je.”

V odpovědi na otázky zaslané reportéry Pandora Papers Fidelity potvrdila, že je registrovaným zástupcem společnosti Maltex Multicapital Corp. ale uvedl, že Zelenskyj v současné době není vlastníkem ani příjemcem žádné společnosti pod jeho vedením.

“Současný prezident Ukrajiny není naším klientem ani nemá žádné vlastnické či jiné postavení v žádné společnosti, kterou řídíme,” řekl Fidelity.

Společnost také tvrdila, že na práci pro Zelenského před jeho nástupem do politické funkce v roce 2019 nebylo nic špatného. “Nevidíme žádný dobrý důvod, proč by takovému soukromému jednotlivci mělo být bráněno provozovat své podnikání na mezinárodní úrovni, včetně společnosti BVI [Britské Panenské ostrovy], pokud to uzná za vhodné.”

Na další dotazy ohledně dalších partnerů Zelenského a převodu jejích akcií ve společnosti Maltex Multicapital Corp společnost nereagovala. na Shefirova partnera.

Větší síť

Dokumenty v Pandora Papers také obsahují podrobnosti, které souvisí s širšími obviněními z offshore machinací učiněných proti Zelenskému a jeho spolupracovníkům během voleb v roce 2019.

Během volební kampaně proporošenkocký poslanec Ariev tvrdil, že Zelenskij a jeho partneři byli příjemci offshore sítě společností, které obdržely platby ve výši 41 milionů dolarů od Privatbanky, ukrajinské finanční instituce uloupené cílem oligarchy Kolomojského.

Arievova obvinění byla podrobně popsána v grafu, který zveřejnil na Facebooku a který ukazuje složitou síť transakcí mezi různými společnostmi sídlícími v offshore rájích, jako je BVI, Kypr a Belize. Diagram ukazuje, jak peníze proudí z banky přes řadu fiktivních společností do společností, které údajně vlastní Zelenskij a jeho partneři.

Ariev neposkytl žádnou dokumentaci na podporu svých tvrzení.

Dokumenty Pandora Papers však poskytují první potvrzení prvků jeho tvrzení: že 10 společností, které údajně obdržely peníze, skutečně patří Zelenskému a jeho partnerům. Takové informace nebyly dříve veřejně dostupné.

Nové dokumenty však nepotvrzují Arievova tvrzení, že odnože obdržely prostředky od Kolomojského soukromé banky. Poskytují pouze kusé informace o tom, jak peníze proudily přes Zelenského a offshore síť jeho partnerů. Zdá se, že finanční toky zjevné z dokumentů souvisejí s jejich podnikáním v oblasti televizní produkce, jejímž byl Kolomojskij zákazníkem.

Uniklé dokumenty odhalují, že offshore síť založili lidé stojící za Kvartal 95 v roce 2012, v roce, kdy místní média uvedla, že Kvartal 95 uzavřel produkční smlouvu s Kolomojského skupinou 1+1 Has.

Pandora Papers ukazují, že SVT Films Ltd, společnost z poloviny vlastněná BVI holdingovou společností Maltex od května 2013, byla do ledna 2013 offshore společností napojenou na Kolomojského síť 1+1, 1 2 miliony dolarů na licenčních poplatcích z televizního programu Make. komik smích.

V roce 2015 společnost Gimentiano Holdings Ltd, kterou nakonec vlastní Zelenského přítel Andriy Iakovlev, také obdržela 750 000 dolarů na svůj účet v kyperské pobočce Kolomojského soukromé banky. Peníze pocházely od SVT Films Ltd. pro „výplatu prozatímních dividend“.

OCCRP již dříve informovalo, že kyperská pobočka hrála klíčovou roli v údajné miliardové krádeži Kolomojského a jeho partnera v bance. Kolomojského partner Boholiubov odmítl odpovědět na otázky novinářů adresované oběma mužům.

I když Zelenskyj prosazuje svou kampaň proti oligarchům, někteří nadále pochybují o jeho upřímnosti. Patří mezi ně Ruslan Rjabošapka, kterého Zelenskij jmenoval hlavním prokurátorem země v roce 2019, ale na začátku roku 2020 byl z této pozice sesazen. Řekl OCCRP, že se domnívá, že to bylo kvůli tlaku oligarchy Kolomojského.

“Prezident by neměl vlastnit offshore společnosti.” Offshore společnosti jsou obecně špatné, ať už je vlastní prezident nebo ne,“ řekl Rjabošapka.

Přesun finančních prostředků do zahraničí označil na Ukrajině za „starou tradici“, protože země je vnímána jako nebezpečné místo bez právního státu. Přesto dnes používání takových společností vyvolává podezření z “daňových úniků nebo legalizace špinavých peněz,” řekl.

“Taková je povaha offshore společností.”

Aubrey Belford (OCCRP), Margot Gibbs (ICIJ), Luke Harding (The Guardian) a Simon Goodley (The Guardian) přispěli zpravodajstvím.

Sdílet: