10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Čínské MZV: Klíč k řešení ukrajinské krize mají Spojené státy a NATO

Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí (MZV) Zhao Lijian (Čao Li-ťien) ve čtvrtek na pravidelné tiskové konferenci reagoval na kritiku amerického ministra zahraničních věcí Antonyho Blinkena ohledněčínského postoje k ruské vojenské operaci na Ukrajině. Zhao Lijian řekl, že všechny projevy americké strany se zaměřují na pomlouvání Číny, což plně odráží americkou ideologii studené války a skupinové konfrontace. To, co dělají Spojené státy, nepomůže vyřešit problém a Čína se rozhodně staví proti tomu. Zhao Lijian poukázal na to, že klíč k řešení ukrajinské krize mají Spojené státy a NATO.

Zhao Lijian dodal, že Čína stále zastává objektivní a spravedlivý postoj k ukrajinské otázce a provádínezávislé posouzení podle skutečnosti. Čína vždy podporuje respektování svrchovanosti a celistvostiúzemí různých zemí, dodržování zásad a principů Charty OSN, respektování obav o bezpečnost různých zemí, a podporuje veškeré úsilí o mírové řešení krize. Jako zodpovědná velmoc bude Čína nadále hrát konstruktivní roli v hájení světového míru a stability.

Zhao Lijian řekl, že americká politika rozšiřování NATO na východ přímo souvisí s dnešní ukrajinskou krizí.

V reakci na prohlášení japonského vůdce o ukrajinské otázce Zhao Lijian téhož dne řekl, že vítězství světové války proti fašismu by mělo být respektováno a uznáváno.

Sdílet: