4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Jan Vítek: Den, kdy v US senátu vybuchla biologická bomba

Je pondělí odpoledne 7. března. Před senátním výborem pro zahraniční vztahy svědčí náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová. Senátor Marco Rubio (R-FL), v naději, že odhalí faleš rostoucího tvrzení, že na Ukrajině existují laboratoře na výrobu chemických zbraní, se samolibě zeptal Nulandové: “Má Ukrajina chemické nebo biologické zbraně?”

Rubio nepochybně očekával paušální popření ze strany Nulandové jako další „důkaz“, že takové spekulace jsou podlými zprávami pocházejícími z Kremlu nebo QAnon. Místo toho Nuland udělala něco zcela netypického pro vysokou funkcionářku ministerstva zahraničí.

„Uh, Ukrajina má, uh, biologické výzkumné zařízení”, přiznala.

To už samo o sobě bylo dost zlé. Vzápětí přišlo něco ještě víc zničujícího :

„Nyní jsme ve skutečnosti docela znepokojeni tím, že ruské jednotky, ruské síly, mohou usilovat o získání kontroly nad těmito laboratořemi , takže pracujeme s Ukrainiahhhns [sic] na tom, jak mohou zabránit tomu, aby se některý z těchto výzkumných materiálů dostal do rukou ruských sil,” prohlásila Nuland.

Tím jakákoli naděje na zobrazení takových „zařízení“ jako benigních nebo banálních umřela dřív, než se mohla narodit.

Proč tak ostřílená, všemi mastmi mazaná politička utrousila špetku pravdy?

Protože lhát pod přísahou Senátu je vysoký přečin, kterým by skončila její kariéra a navíc by poškodila jejího manžela Kagana, šedou eminenci “deep state”, skutečných vládců Spojených států. Zároveň si uvědomovala, že tahle lež by měla krátké nožičky: téměř všechny americké biolaboratoře na Ukrajině jsou v ruských rukách a otisky prstů Victorie Kaganové jsou všude.

Na Ukrajině jsou dnes s jistotou známé laboratoře v Oděse, Vinnici, Užhorodě, Lvově (tři), Charkově, Kyjevě (také tři), Chersonu, Ternopilu, Dněpropetrovsku a také u Luhanska a na hranicích s Krymem. Tyto USA financované laboratoře prováděly experimenty s netopýřím koronavirem a dalšími nebezpečnými patogeny, jako jsou virus afrického moru prasat a antrax. Tvrdila to minulý čtvrtek Moskva s odkazem na dokumenty, které ruští odborníci zabavili v inkriminovaných zařízeních.

USA zřídily biolaboratoře v 25 zemích na Blízkém východě, v Africe a jihovýchodní Asii. V bývalém Sovětském svazu jsou vojenské biolaboratoře USA na Ukrajině, v Ázerbájdžánu, Arménii, Gruzii, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Moldavsku a Uzbekistánu. Rusko je doslova obklopeno americkými biolaboratořemi.

Celkem je po celém světě, ve Spojených státech i mimo ně, asi 400 laboratoří na výrobu biologických zbraní, které kontroluje Pentagon. Pracuje v nich asi 13. 000 vědců, kteří vytvářejí kmeny zabijáckých patogenů (mikrobů a virů) odolných vůči vakcínám. Veřejnost o tom informoval Francis Boyle, profesor mezinárodního práva na Illinoiské univerzitě v Champaignu (USA), autor zákona o boji proti biologickým zbraním z roku 1989 (BWATA). Zákon se vztahuje na mikroorganismy, jako jsou viry, bakterie, houby nebo jiné toxiny, které jsou produkovány a uvolňovány záměrně, aby způsobily onemocnění a smrt u lidí, zvířat nebo rostlin.

Ženevská Úmluva o biologických zbraních (BWC) z roku 1972 zakazuje vývoj, výrobu, získávání, převod, hromadění a používání biologických a toxinových zbraní. Do dnešního dne ji podepsalo 183 zemí. Bohužel, jako drtivá většina úmluv OSN a jejích agentur, je to bezzubý dokument: bez systému dohledu, jak která země plní své závazky, a bez dohodnutých postihů pro neplniče.

Podle Boylea utratily USA za posledních dvacet let přibližně 100 miliard dolarů za vývoj biologických zbraní. „Ve skutečnosti máme nyní útočný průmysl biologických zbraní, který porušuje Úmluvu o zákazu biologických zbraní a zákon o boji proti biologickým zbraním z roku 1989,“ říká americký vědec.

Všechny velké, mocné země provádějí takzvaný „obranný“ výzkum, který lze „ozbrojit.“ Ve vědeckém žargonu je ten proces znám jako „gain of function“, což znamená, že virus nebo mikrob nabyl smrtící funkci.

Laboratoře představují hrozbu pro lidi žijící i ve velké vzdálenosti od nich. Šetření deníku USA Today zjistilo, že v letech 2006 až 2013 došlo ve 200 vojenských biolaboratořích v USA k více než 1 500 nehodám a porušením bezpečnostních předpisů. Byly zaznamenány četné případy, kdy se ztratily lahvičky s patogenními bakteriemi a unikly laboratorní myši nakažené smrtícími viry. Odpad vzniklý v laboratořích nebyl dekontaminován a skončil na skládkách a v kanalizační síti.

Doznání Nulandové odhaluje, jak cílevědomě a dlouhodobě se americká vláda angažovala na Ukrajině. Je to očité svědectví zasvěcené osoby. Nulandová, která pracovala pro Hillary Clintonovou a ministerstvo zahraničí Johna Kerryho za prezidenta Obamy, se výrazně a osobně podílela na ukrajinském puči v roce 2014, který svrhl demokraticky zvolenou vládu a nahradil ji loutkami Washingtonu.

Nulandová pochází z jedné z nejprestižnějších amerických neoconských královských rodin. Její manžel Robert Kagan byl spoluzakladatelem známé neokonzervativní válečné skupiny Project for the New American Century, která prosazovala změnu režimu v Iráku dlouho před 11. zářím 2001. Je to Kagan, spolu s liberální ikonou Billem Kristolem, kdo je nejvíce zodpovědný za lež, že Saddám spolupracoval ruku v ruce s Al-Káidou. To, že neocon jako Nuland je obdivován a hraje, byť v zákulisí, na americké politické scéně první housle dokazuje, jak jednotná a svorná jsou vládnoucí křídla obou vládnoucích amerických stran v otázkách války, militarismu a zahraniční politiky.

Skutečnost, že členka jedné z nejmocnějších rodin amerických neokonzervativců řídí ukrajinskou politiku již léta – od Dicka Cheneyho k Hillary Clintonové a Obamovi a nyní k Bidenovi – zvýrazňuje imperiální konsensus Washingtonu bez ohledu na výsledky voleb. Právě díky rozsáhlým zkušenostem Nulandové s mocí ve Washingtonu je její přiznání tak významné: je to věc, o které lidé jako ona lžou a zamlčují, nepřiznávají. Ale teď, když to připustila, je zásadní, aby toto odhalení nebylo pohřbeno a zapomenuto.

Dvacáté první století se rýsuje jako století bojů o surovinové zdroje a holé živobytí. Všechny prostředky, jež slibují přežití, budou dobré, včetně vývoje a použití biologických zbraní, vhodných k útoku na hospodářská zvířata, plodiny nebo ekosystémy. Když nic proti tomu neuděláme, čeká nás rafinovaná, ale zničující forma války, která nutně ovlivní politický, sociální a ekonomický sektor společnosti a potenciálně i lidstva..

Neměli bychom čekat, až biologický ekvivalent Hirošimy vzburcuje náš pud sebezáchovy.

Jan Vítek

 

Sdílet: