28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zelenskyj vyvrací Bidenovu válku proti Rusku

Rusko-ukrajinská válka ukazuje, že schopnost Ameriky vnutit svou vůli jiným zemím se neustále snižuje.

Co bylo důvodem všeho, co se stalo od poloviny prosince, kdy Rusko předložilo Washingtonu své požadavky na bezpečnostní záruky? Tato otázka bude pronásledovat amerického prezidenta Joea Bidena dlouho po jeho odchodu z veřejného života. Zahraničněpolitický odkaz jeho prezidentství a pověst tohoto tolik vychvalovaného 80letého politika, který strávil půlstoletí ve veřejném životě, z nichž velkou část prý strávil v americké zahraniční politice, je v troskách – nenapravitelně!

Jak vešlo ve známost, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připustil, že je připraven ustoupit ruským požadavkům, aby jeho země neusilovala o členství v Severoatlantické alianci. Oznámení přišlo začátkem tohoto týdne v rozhovoru pro ABC News , ve kterém prozradil, že již netlačí na členství Ukrajiny v NATO.

Ve skutečnosti Zelenskyj vypustil kočku z pytle a ledabyle dodal: „Tohle téma jsem vypustil už dávno poté, co jsme pochopili, že… NATO není připraveno přijmout Ukrajinu.“ Zelenskyj vysvětlil proč: „Aliance se bojí kontroverze a konfrontace s Ruskem.” Již dříve Zelenskyj řekl, že je “otevřený kompromisu” ohledně suverenity dvou separatistických republik Lugansk a Doněck ve východní oblasti Donbasu a statutu republik Krym.

ABC News údajně odvysílala rozhovor v pondělí večer východního času. Od té doby se dvojice v týmu Biden, která v posledních několika měsících řídila strategii Ukrajiny, apokalyptické „sankce z pekla“ a démonizace Vladimira Putina – ministr zahraničí Antony Blinken a náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová – nikde nedostala. Toto duo východoevropského původu na sedadle spolujezdce – Blinken za volantem a Nuland po jeho boku, která ho naviguje – by mělo poskytnout vysvětlení pro tuto šarádu, která prakticky ničí postavení USA jako supervelmoci.

Otázek je spousta. Je-li tak snadné slevit z legitimních bezpečnostních požadavků Ruska, zejména ve vztahu k členství Ukrajiny v NATO a dalšímu rozšiřování aliance, proč to Biden tak neústupně odmítl, vzhledem k naléhavosti o věci mluvit? Je možné, že Biden jednal chytře a postavil Moskvu před hotovou formalizací členství Ukrajiny na nadcházejícím summitu NATO ve dnech 29. až 30. června v Madridu?

Proč destabilizovat evropské ekonomiky a otřásat světovými trhy s ropou v době, kdy se většina ekonomik vydává na cestu postpandemického hospodářského oživení? Jak vysvětluje tuto nepřirozenou Bidenovu posedlost režimem na Ukrajině? Proč Biden chová k Rusku takovou nenávist, nehodnou 80letého světového státníka?

Proč se ekonomická válka proti Rusku stala pro Bidena tak osobní záležitostí, jak odhaluje jeho úterní projev v Bílém domě ?

Ale takový potupný konec celé epizody kolem členství Ukrajiny v NATO se dal očekávat. V zásadě je to pro Rusko existenční otázka, zatímco Biden, Blinken a Nuland jsou amatéři sedící 10 000 kilometrů daleko a oddávající se starým neokonzervativním zvykům vměšovat se do vnitřních záležitostí jiných zemí, vyhrožovat, trestat nebo být potrestáni, pokud se vzepřou americkému diktátu. .

Jak reagoval sám Biden po Zelenského projevu? Naplánoval projev, kterým oznámil, že USA přestanou dovážet ropu z Ruska. Neměl si vydechnout, že válka na Ukrajině utichá? Místo toho se uchýlil k tomuto podivnému, bezzubému opatření, aby přesvědčil americké publikum, že je stále na vítězné vlně prosazování demokracie v odlehlých zemích. Není takový trik urážkou důvěřivé americké veřejnosti?

Biden učinil tento nový krok poté, co mu Evropané dali jasně najevo, že o takový krok proti Rusku nemají zájem vzhledem k jejich velké závislosti na ruské ropě. Zadruhé, Biden podle všeho neví, nebo předstíral, že neví, že Amerika si ve skutečnosti střílí do vlastní nohy. Ruské ceny jsou extrémně konkurenceschopné a americké společnosti nyní budou muset platit mnohem více za získávání těžké ropy pro své rafinérie.

Biden už spolkl svou hrdost a vyslal tým úředníků do Venezuely, země pod ochromujícími americkými sankcemi, aby promluvili s prezidentem Nicolasem Madurem (který byl nedávno na seznamu hitů Ústřední zpravodajské služby USA, protože je socialista) prosící o ropu, která by mohla nahradit ruskou ropu. Maduro je poslal zpět a navrhl širší, vzájemně prospěšný vztah mezi Venezuelou a USA. Celé toto drama se odehrálo za bílého dne a bylo sledováno z celé západní polokoule. Nesmáli by se tomu, že americký prezident je slaměný muž?

Biden tvrdí, že se chce ujistit, že Putin nebude mít peníze na svůj „válečný stroj“, až Amerika přestane kupovat ropu z Ruska. To je směšné a hraničí to se lží. USA koupily asi 12 procent veškerého ruského exportu ropy. Dobře, to je slušné číslo. Ale není to tak, že by Rusko nemělo jiné kupce na světovém trhu, kde ceny ropy vyletěly téměř na 130 dolarů za barel (díky Bidenovým „sankcím z pekla“ vůči Rusku).

Pokud by Rusko nabídlo konkurenceschopné ceny (jako tomu bylo u amerických společností), aby odklonilo dodatečné dodávky vytvořené Bidenovým bojkotem, jistě by se ve frontě postavilo mnoho potenciálních kupců. V každém případě Bidenovi nemohlo uniknout, že současný rozpočet Ruska je založen na předpokladu, že ceny ropy se budou pohybovat kolem 40–45 dolarů za barel. Při současných cenách ropy Rusko skutečně vydělává jmění. A legrační je, že jde o dar z Bidenových sankcí.

Zásadním problémem je, že americká elita je klamná. Zatímco zbytek světa ví, že v multipolárním světě se schopnost Spojených států vnucovat svou vůli jiným zemím neustále snižuje, americká elita před touto realitou zavírá oči. Současný směšný stav je způsoben pouze touto arogancí a sebeklamem.

Strategická porážka, kterou utrpěl Washington, pošpiní obraz Ameriky po celém světě, oslabí její transatlantické vedení, zruší její indicko-pacifickou strategii a znásobí pokles amerického vlivu v 21. století. Bidenovo předsednictví ponese ten těžký kříž.

Sdílet: