28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Když řád založený na pravidlech vrací úder svým tvůrcům

Západ podkopal mezinárodní právo, aby upevnil svou pozici. Hovoří o řádu založeném na pravidlech. Patří mezi ně například odpovědnost za ochranu a vývoz demokracie. Nyní pociťuje důsledky tohoto vyhloubení.

Současná a poslední federální vláda se společně se západním společenstvím států hlásí k řádu založenému na pravidlech. Každý o tomto pojmu jistě slyšel, ale co se pod ním míní, zůstává v nevědomosti, protože přesná definice tohoto pojmu neexistuje. Mezinárodní řád založený na pravidlech zní dobře. Zní to jako jasná pravidla, která všichni dodržují, zní to jako mezinárodní právo. Ale to není přesně ono.

Mezinárodní řád založený na pravidlech znamená, že k psanému mezinárodnímu právu se přidávají nepevná, mezinárodně nekoordinovaná pravidla. Jedním z těchto pravidel je například odpovědnost chránit, mezinárodní odpovědnost chránit, která se do kánonu mezinárodního práva po aplikaci dostává jen pomalu, i když odůvodnění zůstává problematické. Vždyť jde o zasahování do vnitřních záležitostí jiného státu. Charta OSN a odpovědnost za ochranu jsou zde v rozporu.

Odpovědnost chránit tak představuje výchozí bod pro podkopávání mezinárodního práva Západem, protože o tom je řád založený na pravidlech – je to sabotáž a oslabení struktur nastolených po druhé světové válce.

Základní otázka je samozřejmě oprávněná: Co může mezinárodní společenství dělat, když stát páchá vážné zločiny proti lidskosti a násilně jedná proti vlastnímu lidu? Země NATO našly vojenskou odpověď v případě Jugoslávie – bombardovaly Bělehrad, protože tam údajně probíhala genocida. Důvodem pro testování nového pravidla byla lež. Nicméně odpovědnost za ochranu udělala kariéru. Sloužil mimo jiné k legitimizaci invaze do Iráku, Sýrie a agrese proti Libyi. I zde byly důvody války fiktivní. Bylo by vlastně na čase se s nežádoucím vývojem rozloučit. Bez ohledu na to je odpovědnost za ochranu nově vznikajícím mezinárodním právem.

Navíc se rozšíří, protože ve stínu opravdu velkého projektu odpovědnosti chránit se také rozvinula myšlenka, že by bylo možné prosazovat demokracii a občanskou společnost v jiných zemích uplatněním vlivu. Projekty a organizace, které se staví proti vládě, jsou zpravidla financovány a podporovány. Tato myšlenka je rozšířením odpovědnosti občanské společnosti za ochranu, která je primárně chápána ve vojenských termínech. Západ ovlivňuje ostatní země a utváří je ke svému obrazu. I to je součástí řádu založeného na pravidlech a je porušením zavedeného mezinárodního práva.

Vzhledem k aktuálnímu vývoji na evropském kontinentu není pochyb o tom, že tato jednostranná západní reinterpretace a expanze mezinárodního práva směrem k řádu založenému na pravidlech připravila půdu pro vývoj a eskalaci na Ukrajině. „Řád založený na pravidlech“ poškodil evropskou bezpečnostní architekturu. EU a NATO se imperiálně rozšířily, vyjednané smlouvy o kontrole zbrojení byly jednostranně ukončeny USA a zahraniční vměšování destabilizovalo Ukrajinu. Podle Victorie Nulandové, která byla do roku 2017 na americkém ministerstvu zahraničí odpovědná za Evropu a Eurasii, stála podpora občanské společnosti puč proti zvolenému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi do ledna 2014 pět miliard dolarů.

Řeč o řádu založeném na pravidlech se objevila v době, kdy USA byly jedinou zbývající světovou velmocí a západní aliance světu nesporně dominovala. Sovětský svaz se zhroutil a nedokázal fungovat jako náprava a vzestup Číny se teprve začínal objevovat. Západní mocenský blok se chopil příležitosti znovu uspořádat světový řád. Řád založený na pravidlech slouží k upevnění a rozšíření západních mocenských struktur, protože není ničím jiným než kodexem pro právo nejsilnějších. Je to samozřejmě jen Západ, kdo vytváří pravidla, kterým se svět musí přizpůsobit.

Na tomto pozadí je také třeba analyzovat ruskou invazi na Ukrajinu. Rusko uplatňuje řád založený na pravidlech zavedený Západem. Rusko legitimizuje svou vojenskou akci argumentem, že ukrajinská centrální vláda provádí genocidu na místním obyvatelstvu na Donbasu, z čehož se odvíjí odpovědnost za ochranu místního obyvatelstva. Přesně takovou úvahu použili NATO, německý kancléř Gerhard Schröder a jeho ministr zahraničí Joschka Fischer k legitimizaci invaze do Jugoslávie a bombardování Bělehradu. Liší se pouze v jednom bodě, protože ruský argument je podpořen mnohem tvrdšími fakty. Skutečnost, ze které byl obviněn kancléř Olaf Scholz při své návštěvě Ruska.

Rusko a Ukrajina vyjednávají a zdá se, že vojenská část konfliktu se blíží ke konci. Obrovské kotle zformované ruskou armádou dokážou rozeznat i vojensky nevycvičení. Ukrajinská armáda je ztracena. Bylo by na čase reagovat na ruské požadavky. Ty jsou jasně formulovány: neutralita a demilitarizace Ukrajiny, uznání nezávislosti Donbasu a uznání Krymu jako příslušnosti k Rusku. Pokud jsou tyto podmínky splněny, válka je u konce. To by však mělo vážné dopady na globální pořádek, protože by se jasně ukázalo, že Západ už není schopen určovat pravidla. S Ukrajinou padá hegemonní pozice Západu. Západ má proto také zájem na další eskalaci.

Slabost Západu nezůstává bez povšimnutí ani mezinárodnímu společenství. Protože média sice působí dojmem, že existuje široká protiruská fronta, ale ve skutečnosti je tomu tak, že řada zemí projevuje s Ruskem solidaritu a mnohé prostě zaujímají neutrální postoj. Mezi solidární země patří kromě Číny také arabské státy a některé země Střední a Jižní Ameriky.

Existuje životní zájem na ukončení americké a západní výjimečnosti, která se ve skutečnosti jeví jako zákon džungle. Za tímto účelem Rusko svádí bitvu na Ukrajině, ale také na jiných místech se pracuje na demontáži západní hegemonie. Dedolarizace postupuje, pracuje se na nástrojích, kterými lze západní sankční režim obejít a zmírnit jeho dopady. Indie v současné době hledá způsoby, jak obejít dolar v obchodu s Ruskem a zvažuje čínský jüan jako novou kotevní měnu.

Procesy na Ukrajině by měly být zasazeny do širšího kontextu. Západ je v úpadku. Řád založený na pravidlech, který preferuje, vedl k otřesům, které umožnily ukrajinskou krizi především: destabilizaci prostřednictvím zasahování do vnitřních záležitostí až po převrat včetně. Navíc samotný Západ poskytl argument pro ruskou invazi: odpovědnost chránit.

Západu se svým zřeknutím se psaného mezinárodního práva nepodařilo trvale upevnit svou hegemonii. V tom je naopak jádro jeho eroze moci. Pravidla jsou vytvářena stále častěji a stále jasněji ostatními. To platí zejména pro evropský kontinent. Západ nyní ochutná medicínu, kterou s radostí rozdával ostatním.

Gerta Ewena Ungara

 

Sdílet: