4. 12. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA vyhrožují Rusku: Zasáhnou plnou silou

USA pohrozily Moskvě, že NATO v případě úmyslného či nezamýšleného útoku na území zemí NATO zasáhne „plnou silou“. Předtím Rusko zaútočilo na ukrajinskou vojenskou základnu poblíž polských hranic.

Jake Sullivan, poradce amerického prezidenta Joea Bidena pro národní bezpečnost, varoval Rusko, že v případě úmyslného či nezamýšleného útoku na území NATO zasáhnem „plnou silou“.

V nedělním pořadu CBS „Face the Nation“ se Margaret Brennanová zeptala Sullivana, zda současná politika USA je, „že jakýkoli útok na polské území nebo polský vzdušný prostor, ať už úmyslný nebo neúmyslný“, bude považován za útok na NATO. Bidenův poradce pro národní bezpečnost odpověděl:

“Prezident opakovaně dal jasně najevo, že Spojené státy budou spolupracovat s našimi spojenci na obraně každého centimetru území NATO. A to znamená každý centimetr.”

“Pokud by došlo k vojenskému útoku na území NATO, vyústilo by to v aplikaci článku 5 a k reakci bychom použili plnou sílu aliance NATO.”

Na otázku, zda by NATO „v plné síle“ útočilo proti Rusku, i kdyby takový útok byl neúmyslný, Sullivan odpověděl:

“Mohu říci jen to, že pokud Rusko zaútočí, ostřeluje nebo vystřelí na území NATO, aliance NATO odpoví.

Ruské síly v neděli provedly nálet na vojenský výcvikový prostor Javorov, známý také jako Mezinárodní centrum pro udržení míru a bezpečnost, asi 15 kilometrů od polských hranic. Kyjev uvedl, že útok zabil 35 lidí a 130 zranil, zatímco ruská armáda tvrdila, že „až 180 zahraničních bojovníků“ bylo zabito při tomto útoku, provedeném „vysoce přesnými zbraněmi“. Kyjev to jako vždy popřel.

V reakci na incident náměstek polského ministra zahraničí vyzval k rozmístění dalších jednotek a vybavení NATO na hranici s Ukrajinou, abychom „ukázali Rusku, že jsme dostatečně silní, abychom je odradili“.

Varování Washingtonu přichází několik dní poté, co průzkumný dron z Ukrajiny nouzově přistál v chorvatském Záhřebu, což zemi přimělo obvinit vojenskou alianci vedenou USA z „pomalé“ reakce. Chorvatský premiér Andrej Plenković označil incident, při kterém nebyl nikdo zraněn, za „čistou a jasnou hrozbu“. Původ dronu je však nejasný a Ukrajina i Rusko jeho vlastnictví popřely. Chorvatsko je členem NATO od roku 2009.

 

Sdílet: