27. 11. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V Saúdské Arábii bylo popraveno za útoky na bezpečnostní složky 81 lidí

Saúdská Arábie v sobotu popravila 81 lidí, včetně sedmi státních příslušníků Jemenu, za útoky na bezpečnostní síly a založení teroristické buňky s podporou zahraničí, uvedlo na Twitteru ministerstvo vnitra království.

„Rozhodnutí o odsouzení 81 osob k trestu smrti potvrdily odvolací soudy i Nejvyšší soud, po vydání výnosu o výkonu trestu byl následně v sobotu vykonán,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Podle saúdského ministerstva vnitra bylo mezi odsouzenými k smrti sedm Jemenců a také mnoho mladých lidí z východní Saúdské Arábie, kde v zemi žije šíitská komunita, jež vystupuje proti vládě rodiny Al Sauda.

„Byli odsouzeni k trestu smrti za organizování a provádění útoků proti příslušníkům bezpečnostních složek a také za vytváření teroristických buněk podporovaných ze zahraničí,“ uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

Připomeňme si, že před několika dny lídři Saúdské Arábie a SAE odmítli projednávat s Bílým domem otázku zvýšení těžby ropy a uvedli, že se budou držet původních dohod schválených OPEC a skupinou výrobců v čele s Ruskem.

Zároveň, podle úředních osob, jsou Abú Zabí a Rijád znepokojeny „rezervovanou“ reakcí USA na raketové útoky, které podnikají Hútíové v Jemenu, a rovněž obnovením íránské jaderné dohody, která údajně nebere v úvahu jejich obavy v bezpečnostní sféře. Saúdská Arábie také chce, aby Washington poskytl korunnímu princi právní imunitu, jelikož mu v USA hrozí řada soudních žalob.

ZDROJ

 

Sdílet: