1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Právní nevědomí Rychetského?

V poslední době se Rychetský, takto předseda českého Ústavního soudu, pouští se svými právními úvahami znovu na tenký led a čím dál víc do politiky.

Mezinárodní právo mu příliš nejde, takže chápu, že může plácat i nesmysly. Je to něco jiného, než když se snažil z diletantsky pracujících stavebních firem, coby právník družstva Pokrok za starého režimu, vytřepat peníze za špatnou práci stavařů. To se mu prý náramně dařilo. Bylo to jistě ke spokojenosti družstevníků z Pokroku.

Když se ale před pár dny pustil do úvahy, inspirované radikální části amerických kongresmanů, že by Rusko mělo po agresi na Ukrajinu, ztratit status stálého člena Rady bezpečnosti (RB) OSN, byl jsem trochu v šoku. Rychetský jistě nemá špatnou paměť, aby si nepamatoval na začátky tzv. humanitárního bombardování Jugoslávie, které probíhalo také v rozporu s mezinárodním právem. Politicky odpovědní za tento akt, který nebyl nikdy autorizován Radou bezpečnosti OSN, byl zejména prezident USA Clinton a jeho ministryně zahraničí Albrightová.

Podle kuloárních zpráv, které mám z jednání Zemanovy vlády z té doby, Rychetský hlasoval údajně přes slovní výhrady pro povolení průletu amerických bombardérů směřujících do Jugoslávie přes české území. Přestože mně je známo, že “humanitární bombardování” Jugoslávie bylo z hlediska mezinárodního práva nelegální, setkával jsem se a konverzoval léta po něm jak s Clintonem (to už nebyl prezidentem), tak s Albrightovou. Neodsuzoval jsem je. Prostě plnili nějaké politické zadání, které vyplývalo ze statutu USA, coby velmoci.

Dnes ráno jsem Rychetského viděl, kterak rozlícen se v České televizi dožaduje vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou. Předseda Ústavního soudu každé země, ať je to Rwanda, Zimbabwe anebo Česká republika, by měl mít elementární znalosti o mezinárodních vztazích, reálpolitice a politických důsledcích svých vyjádření.

Rychetský hodlá nejspíše kandidovat na úřad prezidenta, je to možná dobrá válečná rétorika, kterou překoná dokonce i dalšího bývalého člena komunistické strany, generála Pavla.

Má to jen jeden háček, který si uvědomuje jak prezident Biden, tak všichni opravdu odpovědní politici na Západě. Vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou by znamenalo světový jaderný konflikt. Nad takovou nezodpovědností člověka, který je v naší zemi odpovědný za soudnictví, se zvedá žaludek.

Naopak, Rychetský nevidí žádný problém v tom, že si vláda prostřednictvím jakési organizace NIC.cz nebo CZ.nic osobuje právo zastavovat provoz některých alternativních médií, aniž by k tomu měla – podle mého názoru – zákonné oprávnění. Ústava zaručuje svobodu slova každému. Nemáme, pokud vím, k dispozici zákon, který by říkal kdy, v jaké situaci a kdo rozhodne o tom, které médium bude zastaveno a nebude mít přístup do veřejného prostoru.

V tomto případě by měl Rychetský řvát jako kůň Přewalského. Ale on mlčí jako ryba. To je opravdu velmi výběrový výklad práva.

Rychetský by zkrátka měl rezignovat na svou funkci v Ústavním soudu, neboť je až příliš patrné, že jeho duševní schopnosti už na výkon tohoto náročného úřadu zřejmě nestačí.

A to nechci připomínat některé jeho záměrné přehmaty z minulosti. Např. zásah do volebního zákona loni, v době, kdy již byl prezidentem vyhlášen termín sněmovních voleb. Anebo zrušení mimořádných voleb do sněmovny v říjnu 2009 protiústavním rozhodnutím jím vedeného Ústavního soudu.

Je dobře, že i sám Rychetský zřejmě usoudil, že není hoden udělení státního vyznamenání, které pro něj prezident Zeman připravoval a přijetí řádu odmítl.

Jiří Paroubek

 

Sdílet: