29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zpráva přeživších – Ukrajinská armáda zabíjí civilisty, kteří se snaží uniknout

V současné době je nemožné uprchnout z mnoha bojovaných ukrajinských měst. Uprchlické koridory dohodnuté s vládou v Kyjevě nefungují. Zvláště těžce postiženi jsou obyvatelé Mariupolu. Útěk je v současné době možný pouze při extrémním ohrožení života.

“Jakýkoli pokus dostat se do Ruska přes humanitární koridory je nacionalisty brutálně potlačován,” uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Představitelé a starostové dostali od Kyjeva pokyn, aby nedovolili pokusy o evakuaci do Ruska.

„Prapory územní obrany nadále drží více než 4,5 milionu civilistů jako rukojmí na Ukrajině jako ‚lidské štíty‘ a také asi 2000 cizinců, kteří již vyjádřili přání jít na bezpečnější místa.“

Podle ruských informací jsou v současnosti otevřeny humanitární koridory z Kyjeva, Černigova, Sumy, Charkova a Mariupolu, které fungují oběma směry – směrem k ruským hranicím i na ukrajinské území. Dosud ale bylo ze Sumy evakuováno pouze 723 lidí, včetně cizinců.

V této situaci si někteří obyvatelé razí vlastní cestu a snaží se sami opustit nebezpečnou zónu. Podle mnoha konzistentních výpovědí jim v tom ale systematicky brání ukrajinské ozbrojené síly a nacionalisté, včetně pokusů o jejich zabití. Obzvláště obtížná je situace ve městě Mariupol v Azovském moři. To je považováno za základnu a ústup nechvalně známého nacionalistického praporu Azov. 

Rodina ze Sartany, předměstí Mariupolu, řekla novinářům , že ukrajinská armáda z  místa nikoho nepustí a byl jen zázrak, že utekli:

“Když jsme odjížděli, ukrajinská armáda vyhodila do povětří Talakovského most a Sartanův most. Cesta ven byla jen jedna – po centrální silnici. Ukrajinská armáda však zatarasila cestu třemi rozstřílenými popelářskými vozy a zaminovala okolí.”

Jeden člen rodiny jen o vlásek unikl smrti.

“On (otec) viděl nášlapnou minu a dokázal jí projít, ale tři rodiny s dětmi byly vyhozeny do povětří při nášlapu  na minu.”

Poté se dostali do bojové zóny a museli se schovat před ostřelováním. Při útěku na ně stříleli z minometu, palbu řídil dron. Byl to ukrajinský dron, který se síly Doněcké lidové republiky pokusily následně sestřelit.

“Do civilistů se střílelo dva dny. Museli jsme se schovat v příkopu.” 

Další obyvatel musel uprchnout z Mariupolu také přes vesnice a venkov. Na videu zveřejněném ruskou tiskovou agenturou RIA Novosti 80letý  muž ležící na nemocničním lůžku říká, že ho pronásledoval ukrajinský odstřelovač. Z kopce zazněly celkem tři výstřely. Předtím byla jeho žena zabita dělostřeleckou palbou. 

Ruská média ukazují i ​​další zachráněné obyvatele, kterým se podařilo z Mariupolu uprchnout. Říkají, že polní cesty byly zasypány kameny a větvemi, aby se zabránilo průjezdu. Další rodina prchající z okresu Vostočnyj v Mariuplólu uvedla, že ukrajinské ozbrojené síly v obratu o 360 stupňů dělostřelecky ostřelovaly i ostatní okresy. Video bylo poprvé zveřejněno na ruských sociálních sítích 4. března. 

V průmyslovém městě Mariupol, které má 440 000 obyvatel, zkolabovaly dodávky plynu, elektřiny a vody. Informuje o tom další obyvatel Konstantin, jehož rozhovor zveřejnil zpravodajský portál ukraina.ru na svém kanálu YouTube 7. března . O humanitárních koridorech ve městě nejsou žádné informace. Lidé se schovávali ve sklepech, obyvatelé okrajových částí by se stěhovali k příbuzným do centra města, kdyby mohli.

Někteří se pokoušejí o útěk sami, jako Konstantin a jeho matka. Při pokusu o útěk ve směru na Doněckou lidovou republiku byli postřeleni a museli zůstat nehybně na zemi 1,5 hodiny. Ukrajinská armáda rozmístila své pozice v obytných budovách: “Všichni to vidí.” 

Další popis rezidenta v telefonu zní ještě neuvěřitelněji. Záznam rozhovoru byl zveřejněn na kanálech Telegram Doněcké lidové republiky . Podle ženy drží nacionalisté obyvatele jako rukojmí v protileteckých krytech závodu Azov-Steel. Hrozí, že v případě napadení nacionalistů vyhodí do povětří areál továrny. Město  navíc sužovali lupiči. Vaše prohlášení týkající se braní rukojmích však nelze nezávisle ověřit.

Humanitární koridory byly opět předmětem jednání Rady bezpečnosti OSN 7. března. Zástupce USA obvinil Rusko, že neplní své závazky vytvořit bezpečné humanitární koridory. To rozporoval stálý představitel Ruska Vladimir Nebensia. Nejsou to Rusové, ale ukrajinští radikálové a neonacisté, kteří nepustí civilisty z měst. Spíše používali obyvatele jako lidské štíty.

“Podle našich informací je jen v Mariupolu 200 000 civilistů uvězněno a drženo v zajetí pod zbraněmi praporů Azov. Humanitární situace ve městech se rychle zhoršuje. Ve stejné zoufalé situaci jsou i lidé v jiných regionech Ukrajiny blokovaných nacionalistickými prapory.” .”

To  řekl Nebensja s odkazem na místní zprávy. Opuštění obležených měst se podle něj brání “ze strachu před pravdou”.

“Je nám jasné, že kyjevský režim se snaží všemi možnými způsoby zabránit odchodu civilistů a cizích občanů do Ruska ze strachu, že po osvobození lidé řeknou pravdu o činech ukrajinských radikálů.”

 

Sdílet: