2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ceny surovin explodují, plyn téměř 4000 dolarů za tisíc metrů krychlových

Gas pipeline over Russian and European Union maps on a white background

Ekonomická válka, kterou Západ vyvolal sankcemi proti Rusku, ukazuje své první důsledky. Ceny komodit explodují a vezmou sebou všechny ostatní ceny.

Cena plynu po otevření obchodování explodovala a téměř zdvojnásobila. Občas to bylo téměř 4 000 za 1 000 metrů krychlových poté, co předchozí maximum bylo něco málo přes 2 000 dolarů. Pro srovnání, plyn dovážený z Ruska na základě dlouhodobých smluv o dodávkách stále stojí 250–300 USD. Gazprom pokračuje v plnění svých smluv o dodávkách, 7. března Gazprom oznámil , že splnil všechny objednávky a dodal do potrubí téměř 110 milionů metrů krychlových plynu.

Exploduje i cena ropy . U současných dodávek se cena zvýšila na 140 dolarů za barel. Smlouvy s datem dodání v květnu se již obchodují za 200 USD.

Rusko je jedním z nejvýznamnějších světových dodavatelů titanu, který je mimo jiné vyžadován při stavbě letadel. Na ruském titanu závisí i Airbus a Boeing. Ruská skupina Avisma nyní zastavila dodávky titanu Boeingu .

Velkou poptávkou jsou mimochodem také ruské a ukrajinské státní dluhopisy . Jejich ceny se zhroutily kvůli ukrajinskému konfliktu a globální investiční fondy se jimi aktuálně předzásobí, protože předpokládají, že se ceny brzy vzpamatují. V případě Ukrajiny se zdá, že investoři sázejí na to, že na ukrajinském defaultu nikdo nemá zájem. Pokud zůstanou prozápadní, bude je Západ nadále živit. Pokud by se tam dostala k moci proruská vláda, Rusko udělá vše pro rychlé zlepšení životní úrovně v zemi, protože cílem Ruska jsou dobré vztahy s obyvateli Ukrajiny, proto Rusko nemá zájem na státním bankrotu Ukrajiny Has .

Zdražuje i další zboží . Ceny pšenice prudce vzrostly, stále více zemí zavádí zákazy vývozu obilí, což dále zahřívá ceny na světovém trhu. Vzhledem k tomu, že Rusko a Bělorusko produkují téměř polovinu celosvětové produkce hnojiv, sankce ohrozí letošní úrodu v mnoha zemích.

Znárodnění v Rusku?

Stále více západních společností se snaží opustit Rusko. Ve většině případů jsou důvodem uvalené nebo hrozící západní sankce. To by vedlo k bankrotu ruských dceřiných společností západních investorů v Rusku a vedlo by to k mnoha nezaměstnaným.

Ruský poslanec nyní nastolil možnost znárodnění ruských dceřiných společností zahraničních investorů spěchajících z Ruska. Takové jednání zahraničních investorů by znamenalo úmyslné iniciování platební neschopnosti společnosti, proto by musel zasáhnout stát. Řekl:

“Je to poslední možnost, ale nebudeme tolerovat bodnutí do zad a budeme chránit naše lidi. Udeříme vší silou a v souladu s válečnými zákony.”

 

Sdílet: