29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Řekové v Mariupolu: “Azov nás drží jako rukojmí”

Obětí ukrajinských nacionalistů se stále častěji stávají občané jiných zemí. V ohrožení jsou v současnosti zejména Řekové žijící v bojovém ukrajinském městě Mariupol a jeho okolí. Jeden z nich v pondělí hlásil děsivé věci v řecké televizi.

Mnoho etnických Řeků tradičně žije v ukrajinské oblasti kolem Mariupolu. Od vítězství „Euromajdanu“ v roce 2014 na ně opakovaně útočí ukrajinští pravicoví extremisté. Jen pár dní před začátkem ruské intervence byli po slovní přestřelce zastřeleni ukrajinskými nacionalisty dva etničtí Řekové.

Nyní řecký tisk bije na poplach kvůli bojům ve městě Mariupol. Takže kanál SKAI News mluvil  s Řekem žijícím v Mariupolu , Kiouranas Kiouranas televizní stanici řekl, že ukrajinští „fašisté“ zabíjejí lidi, kteří se snaží opustit město.

Na otázku SKAI News , zda plánuje opustit město, Kiouranas odpověděl:

” Jak to mám zvládnout? Pokud se pokusíte opustit město, riskujete, že narazíte na hlídku ukrajinských fašistů, prapor Azov  a to je konec”

“Zabili by mě,” dodal.

Zvláštní velitelství Azov (ukrajinsky: Окремий загін спеціального призначення “Азов”), také známé jako prapor Azov na Ukrajině v oblasti Azovského moře v Maripolském moři, neonacistická národní gardy na Ukrajině v Maripolském moři. V roce 2014 získal pluk větší proslulost po obviněních z mučení a válečných zločinů, stejně jako sympatií k neonacistům a používání souvisejících symbolů. Logo pluku ukazuje Wolfsangel.

V polovině února, dlouho před začátkem ruské intervence na Ukrajině, zastřelila ukrajinská armáda po slovní hádce v restauraci dva etnické Řeky ve městě Granitnoe v Doněcké oblasti a několik dalších zranila. Řecké ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo prohlášení 14. února 2022 .

V Mariupolu a přilehlém regionu žije odhadem 120 000 etnických Řeků. 28. února ukrajinští dobrovolníci zastřelili mladého Izraelce, který se snažil opustit Kyjev, a tvrdili, že si ho spletli s Čečencem.

Ukrajinské nacistické prapory AZOV používají civilní obyvatelstvo jako lidské štíty a kdo by chtěl opustit město nebo válečnou zónu humanitárním koridorem vytvořeným ruskou armádou, je bez milosti popraven hned na ulici.

To se v našich médií nedozvíte a je třeba řádně informovat veřejnost z obou pohledů válčících stran.

 

 

Sdílet: