29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

První obětí odpojení Ruska od systému SWIFT budou západní společnosti

Západ neustále mluví o zpřísnění sankcí proti Moskvě a chystá „intriky“ proti ruským bankám, aniž by si uvědomoval, že se tím sám střílí do vlastní nohy. FBA Economics Today vysvětluje, proč odpojení Ruské federace od systému SWIFT přiblíží modernizaci bankovního sektoru a systému finančních zpráv (FMS).

Banky z Ruské federace, na které se vztahují nové sankce ze strany Západu, riskují ztrátu připojení k mezinárodnímu mezibankovnímu systému SWIFT, uvedl tiskový úřad německého kabinetu po jednání západních představitelů 26. února.

Kromě toho Evropská komise spolu se Spojenými státy plánuje zmrazit aktiva ruské centrální banky. Z tohoto důvodu se může snížit schopnost hlavního regulátora podporovat kurz rublu prostřednictvím mezinárodních finančních operací.

Západ váhá s přijetím drastických opatření

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen již dříve oznámila útok na Ruskou centrální banku a uvedla, že opatření jsou připravována v koordinaci se Spojenými státy, Velkou Británií a Kanadou a budou nabídnuta k diskusi všem evropským zemím.

V současné době o zpřísnění protiruských sankcí diskutují nejen Washington a Brusel, ale také Francie, Kanada, Itálie, Británie a Německo. Západní státy doufají, že tímto opatřením „izolují ruské instituce od mezinárodních finančních toků, což výrazně omezí jejich globální aktivity.

Evropské společenství a Amerika se svými regulačními orgány pokrývají velkou část globálního finančního prostoru, ale ne celý. Mohou ovládat pouze jeho část. Nyní se centrum vývoje světové ekonomiky přesouvá ze Západu na východní polokouli – největší banky jsou v Číně, Singapuru, Hongkongu, které jsou mimo vliv Západu. To potvrzuje existenci příležitostí pro Rusko a obor, který nespadá pod sankční diktát,“ uvedl pro FBA Economy Today doktor ekonomických věd Michail Beljajev.

Nová omezení se týkala několika největších ruských bank, včetně Sberbank a VTB. Sankce také ztížily některým státním institucím získávání zahraničního kapitálu a dodávky technologicky vyspělých výrobků do Ruska.

Kromě toho Německo zastavilo certifikaci plynovodu Nord Stream 2 a Spojené království uzavřelo svůj vzdušný prostor pro společnost Aeroflot. Západ se však u těchto opatření nezastavil.

Ve Washingtonu a Bruselu zazněly hrozby, že Rusko bude zcela odpojeno od mezinárodního systému mezibankovních převodů SWIFT. V této otázce však země zatím nedospěly ke shodě.

Důvodem jsou vysoká rizika pro západní země, protože izolace Ruska od sjednocujícího se systému by tvrdě zasáhla světovou ekonomiku a zejména Spojené státy a Evropskou unii. Západ se také pomalu rozhoduje o dovozu ruské energie.

V obchodních a finančních vztazích jsou vždy zapojeny dvě strany, připomíná expert Beljajev a zdůrazňuje, že zakazovat společnosti spolupracovat s ostatními je považováno za porušení práv a ekonomických zájmů. Sankce EU a USA se tedy dotknou především západních společností, kterým bude fakticky zakázáno provozovat činnost a dosahovat zisků.

Společnosti proto začnou hledat způsoby, jak zákazy obejít, přičemž se budou řídit ekonomickým zájmem založeným na zisku. Spolupracovník FBA Economics Today je přesvědčen, že se vždy najde skulinka, kterou nespokojení účastníci finančních vztahů proklouznou a najdou si cestu, jak komunikovat s ruským sektorem a zeměmi, které jsou k Rusku přátelské.

Ruská federace je připravena na sankční útoky

Poté, co ruský prezident Vladimir Putin v projevu k Rusům oznámil, že na Moskvu se snesly hrozby a zprávy o novém balíčku restriktivních opatření, se na Moskvu snesla zvláštní vojenskou operaci v Donbasu za účelem demilitarizace a denacionalizace Ukrajiny. Západní země však pomoc Doněcké a Luhanské lidové republice viděly jinak.

Nyní se ruská strana snaží čelit dalšímu kolu sankcí odvetnými opatřeními, která úřady obezřetně vypracovaly předem. Moskva má v úmyslu poskytnout nezbytnou podporu podnikům postiženým kroky Evropské unie a USA a zajistit životaschopnost domácí ekonomiky.

„O tom, že by Rusko mohlo být odpojeno od systému SWIFT, se v mezinárodním společenství mluví už asi deset let. Především si však musíme uvědomit, že hovoříme o společenství pro přenos informací v oblasti finančních telekomunikací, o příkazech bankám, aby mohly provést tu či onu operaci převodu peněz. Bankovní systém v obvyklém slova smyslu není zapojen. Odpojení od systému SWIFT proto pro ruskou stranu neznamená slepou uličku. Je možné najít jiné způsoby přenosu příkazů mezi bankami a obejít tak obvyklý systém. To si sice vyžádá další úsilí při překódování a změně algoritmu činnosti bank ve virtuální sféře, ale vše se dá vyřešit,“ vysvětlil Beliajev.

Šéf výboru Dumy pro finanční trh Anatolij Aksakov dříve uvedl, že odpojením od SWIFTu bude Rusko moci využívat interní systém finančních zpráv a infrastrukturu spřátelených zemí.

Ruské úřady zároveň vyvíjejí protiopatření. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že v reakci na sankce USA, Spojeného království a Evropské unie je třeba provést analýzu a koordinaci.

„Ruské banky postižené sankcemi se zajímají především o domácí trh, obsluhují domácí ekonomiku a profitují ze spolupráce s ruskými protistranami v oblasti úvěrů, plateb a běžných účtů. Poškození ve vnější sféře tak nebude pro naše organizace fatální, ale naopak je donutí posílit svou odolnost,“ shrnul ekonom Michail Běljajev.

Doplňkem k tomu budiž další informace.

Podle Bílého domu se Západ pokusí ponechat ty ruské banky, které obsluhují dodávky energií na světovém trhu, napojené na SWIFT. Informoval o tom Bílý dům.

Americká administrativa uvedla, že se tak děje proto, aby se zabránilo nedostatku pohonných hmot na světových trzích. Mělo by to také pomoci zabránit růstu cen energií.

Mluvčí Bílého domu již dříve na telefonickém brífinku uvedl, že odpojení od systému bylo moudrou volbou institucí. Z dlouhodobého hlediska to umožní identifikovat instituce, přes které neprochází hlavní tok dodávek. Informoval o tom televizní kanál 360.

Ruský prezident Vladimir Putin 24. února oznámil zahájení vynucené speciální operace k demilitarizaci Ukrajiny. Po tomto oznámení začal Západ uvalovat na Rusko hospodářské sankce, včetně odpojení některých bank od systému SWIFT.

Alexandra Melnik 

Zdroj: Ekonomika Segodnja

Překlad: st.hroch 20220227

ZDROJ

 

Sdílet: