28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Už to vypuklo! Souhrn dnešních ranních událostí. Exploze po oznámení ruské „zvláštní operace“

S ohledem na katastrofální situaci v regionu podepsal ruský prezident Vladimir Putin dekret o uznání Doněcké a Luganské lidové republiky. EU a USA reagují novými protiruskými sankcemi. Přečtěte si nejnovější vývoj z dnešního rána:

 • 24.2.2022 7:22

  7:22

  DLR vyzývá ukrajinské vojáky, aby složili zbraně

  Zástupce velitele milice Doněcké lidové republiky Eduard Basurin vyzval ukrajinskou armádu, aby složila zbraně. Oznámil to ve čtvrtek tiskové agentuře TASS :

  “Vyzývám ukrajinskou armádu, aby složila zbraně. Zachraňte si život! Pak budete moci znovu vybudovat svou zemi a budeme spolu žít pokojný život.”

 • 7:10

  Ruské ministerstvo obrany: Používejte pouze přesné zbraně a pouze proti ukrajinským vojenským zařízením – žádné nebezpečí pro civilisty

  Ruské ozbrojené síly neprovádějí raketové, letecké nebo dělostřelecké útoky na ukrajinská města, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Ukrajinským civilistům nic nehrozí.

  Ruské ministerstvo obrany konkrétně řeklo médiím o  vysoce dávkovaném a dobře cíleném charakteru těchto útoků proti objektům na ukrajinském území: 

  “Vojenská infrastruktura, systémy protivzdušné obrany, vojenská letiště a letectví ukrajinských ozbrojených sil jsou eliminovány vysoce přesnými řízenými střelami.”

  Ukrajinská města nebudou napadena,  upřesnil vojenský úřad  ruské tiskové  agentuře RIA Novosti .

  Bylo také zjištěno, že je důležité samostatně zdůraznit následující:

  “Civilům nic nehrozí.”

 • 7:08

  Oficiální prohlášení ruského ministerstva obrany:

  – ukrajinští pohraničníci nekladou odpor ruským jednotkám;

  – zlikvidovat systémy protiletecké obrany ukrajinských ozbrojených sil;

  – byla deaktivována vojenská infrastruktura leteckých základen ozbrojených sil Ukrajiny;

  – Informace kolující v zahraničních médiích o údajném sestřelení ruského letadla nad územím Ukrajiny neodpovídají realitě.

 • 7:04

  by měl být aktuální

  Kyjev: “Invaze na Ukrajinu v plném proudu”

  V prohlášení zveřejněném ve čtvrtek časně ráno ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin „právě zahájil rozsáhlou invazi na Ukrajinu“.

  “Mírumilovná ukrajinská města jsou pod útokem,” dodal. Tvrdil také, že poblíž hlavního města Kyjeva došlo k výbuchům. Zdůraznil:

  “Toto je útočná válka. Ukrajina se bude bránit a vyhraje.”

  “Svět může a musí zastavit Putina. Je čas jednat.”

 • 06:58

  DVR: Bojové operace na Donbasu

  Mezi ukrajinskými ozbrojenými silami a jednotkami Doněcké lidové republiky vypukly tvrdé boje. Ve čtvrtek ráno to oznámil mluvčí krajské domobrany.

  Eduard Basurin v prohlášení uvedl, že „ozbrojené síly Doněcké lidové republiky útočí na pozice ukrajinské armády podél celé linie dotyku s použitím veškeré munice, kterou mají k dispozici“.

  Dříve dnešního rána ruské ministerstvo obrany uvedlo, že zahájilo údery proti a to pouze vojenským cílům po celé Ukrajině, přičemž výbuchy byly slyšet v blízkosti velkých měst.

 • 06:37

  Ukrajinský vzdušný prostor bude uzavřen pro civilní letadla – upozornění pro piloty

  Podle oznámení (NOTAM) distribuovaného úřady a provozovateli letišť je vzdušný prostor nad celou Ukrajinou omezen pro civilní lety. Faktické uzavření vzdušného prostoru vstoupilo v platnost ve čtvrtek v 01:56 místního času a má trvat do 23:59 téhož dne.

 • 5:50

  Generální tajemník OSN Guterres požaduje od Putina okamžité zastavení operací

  Generální tajemník Organizace spojených národů Antonio Guterres vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se zdržel postupu ruských jednotek na ukrajinské území, píše turecká tisková agentura Anadolu . Na zasedání Rady bezpečnosti OSN, o které požádala Ukrajina, řekl:

  “Prezidente Putine! Zastavte své jednotky. Dejte šanci míru. Už zemřelo příliš mnoho lidí.”

 • 5:13

  Biden: Rusko se musí zodpovídat za „smrt a ničení na Ukrajině“.

  Americký prezident Joe Biden obvinil Rusko z vyhlášení „předem promyšlené války“, která způsobí „katastrofické ztráty na životech a lidské utrpení“ poté, co oznámilo „vojenskou operaci“ proti Ukrajině.

  V projevu ve středu pozdě večer (místního času) Biden řekl:

  “Modlitby celého světa jsou dnes večer s lidmi na Ukrajině, kteří trpí nevyprovokovaným a neoprávněným útokem ruských sil.” Zapomněl tento americký diktátor dodat, že jsou to právě oni co mají na rukách krev miliony lidských obětí!

  Reakce prezidenta USA následuje po prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, že Moskva přijme „rozhodná a okamžitá opatření“ k „demilitarizaci a denacifikaci“ Ukrajiny.

 • 5:04

  Média hlásí: „Výbuchy“ po celé Ukrajině poté, co Rusko oznámilo „zvláštní operaci“ v Donbasu

  Po oznámení ruské „zvláštní operace“ na Donbasu byly z několika ukrajinských měst hlášeny zvuky podobné výbuchům.

  Na střeše v centru Kyjeva americký reportér Mathew Chance řekl, že ve městě slyšel „čtyři nebo pět výbuchů“, ale „nedokážu vysvětlit, co to je“.

  Zpráva přišla krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil vojenskou operaci jménem nově uznaných separatistických republik Doněcka a Luganska, kde už léta zuří vojenský konflikt mezi separatistickými silami a ukrajinskou vládou.

  Výbuchy byly údajně slyšet také v Charkově, asi 400 km východně od Kyjeva.

  Nejmenovaný americký představitel popsal aktivitu jako „předútokovou palbu“ s „pozemním útokem, který bude následovat,“ uvedla bezpečnostní korespondentka Fox News Jennifer Griffinová .

  Úředník údajně dodal, že ve městech Oděsa, velký černomořský přístav, a Mariupol, město na severním pobřeží Azovského moře, byly slyšet exploze a řekli: “Už to začalo.”

  Zprávy budeme postupně aktualizovat…

   

 

Sdílet: