29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Putin zahajuje speciální vojenskou operaci na ochranu Donbasu a denacifikaci Ukrajiny

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil speciální vojenskou operaci na ochranu obyvatelstva lidových republik Doněcka a Luganska. Oznámil to během mimořádného projevu k ruskému lidu dnes brzy ráno 24. února 2022.

“Rozhodl jsem se provést speciální vojenskou operaci. Jejím cílem je chránit lidi, kteří byli osm let vystaveni zneužívání a genocidě ze strany kyjevského režimu. A za to budeme usilovat o demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny, včetně toho, že postavíme před soud ty, kteří spáchali četné krvavé zločiny proti civilnímu obyvatelstvu, včetně občanů Ruské federace“,

řekl Putin ve svém projevu. Jako další důvody pro takové drastické kroky uvedla hlava ruského státu hrozbu vojenského rozvoje Ukrajiny pomocí NATO a nedávno oznámené snahy kyjevské loutkové vlády o dosažení statutu jaderné mocnosti. V důsledku toho nese odpovědnost za jakékoli krveprolití „režim, který řídí Ukrajinu“. Konečným cílem je ochrana před „těmi, kteří si vzali Ukrajinu jako rukojmí“.

Putin ale také oslovil ukrajinské vojáky a důstojníky:

“Musím oslovit vojenský personál Ukrajiny: přísahal jste lidu a ne juntě. Vyzývám vás, abyste okamžitě složil zbraně a vydal se domů.”

Ruská hlava státu také varovala nejen ukrajinské bojovníky, ale i vnější aktéry před vojenskými eskapádami proti Rusku:

“Nikdo by neměl pochybovat o tom, že okamžitý útok na Rusko bude mít za následek drtivou porážku a strašlivé následky pro agresora.”

Okupace Ukrajiny výslovně není součástí operačního plánu, zdůraznil Putin. V neposlední řadě prezident ví, že podpora ruského lidu je na jeho straně a počítá s podporou ruského parlamentu.

 

Sdílet: