6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Vnitřní napětí ohrožuje ruskou armádu. Roste v ní napětí i mezi muslimy a nemuslimy

Celkem zajímavé informace z pohraničních oblastí Běloruska, kde u hranic s Ukrajinou čekají ruské jednotky. Jejich morálka není dobrá. Je to celkem pochopitelné, protože dlouhé dny žijí v napětí, jestli bude válka a nebo ne. Ruští vojáci tam žijí ve stanech, a aby si v zimním období mohli vytopit stany a ohřát jídlo, pokáceli velké množství stromů, takže už nezbývá na místní, které v pohraničních vesnicích také topí dřevem. Část vojska je umístěna v národním parku, který vojáci poničili a zanechali tam hromady nepořádku. Ruská těžká vojenská technika navíc poškodila místní silnice a infrastrukturu a je pravděpodobné, že chudé Bělorusko nebude mít na opravu komunikací peníze.

Nervózní a ve stresu žijící vojáci pijí obrovském množství alkohol a několik na mol opilých vojáků umrzlo venku, když se v noci nedokázali dostat do stanu. Protože spotřeba alkoholu je tak velká, dochází vojákům peníze a okrádají místní. Na sociálních sítích se objevila videa, na kterých si vojáci stěžují na mizernou kvalitu jídla. Někteří Rusové se snaží vylepšit jídelníček tím, že kradou místním drůbež, králíky a i prasata.

Místní jsou příliš vyděšení, než aby krádeže někam hlásili, nemluvě o tom, že běloruská policie by toho asi stejně moc nezmohla. Jiní ruští vojáci nekradou, ale snaží se za alkohol a jídlo vyměnit své vojenské vybavení, uniformy a naftu, které pak nahlásí jako ztrátu během cvičení. Mezi vojáky, kteří jsou namačkaní na malém prostoru se šíří covid a čísla nakažených trhají rekordy. Místní nemocnice jsou plné, a taky Rusové museli postavit polní nemocnice, kam umisťují těžké případy s covidem, ale i se zápaly plic a nachlazením.

Místní obyvatelé také popisují napětí, které panuje mezi slovanskými a neslovanskými vojáky z jiných částí Ruska. Tohle je mimochodem stará bolest ruské armády a s rostoucím počtem neslovanů v ruské společnosti i v armádě bude toto napětí stále větší a Rusové mají zaděláno na velké problémy. Tyto informace nejde samozřejmě nijak potvrdit, ale mě osobně se nezdají nijak lživé a mají hlavu a patu. Jsem přesvědčen, že podobné problémy mají i ruské jednotky, které jsou umístěné na ukrajinsko-ruských hranicích a ruští vojáci se nemůžou dočkat, až to skončí. Tolik vojáků, které drží dlouhé dny v polních a nevyhovujících podmínkách, v neustálém očekávání, že je pošlou do války, to musí být peklo a Putin bude muset co nejdřív jednat, jinak morálka jeho mužů bude nulová.

Jan Tinterov

 

Sdílet: