6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina zaútočila na Rusko. Střelbou zničili kontrolní stanoviště na ruském území

Proběhl nehorázný útok na Ruskou federaci. Projektil vypálený z Ukrajiny zasáhl kontrolní stanoviště pohraniční služby FSB v Rostovské oblasti v Rusku, budova byla zcela zničena, informovala o tom v pondělí FSB Ruské federace.

„Dne 21. února v 9:50 (místního času pozn.) neidentifikovaný projektil vypálený z území Ukrajiny zcela zničil místo služby pohraničních hlídek pohraničního oddělení FSB RF v Rostovské oblasti nacházející se ve vzdálenosti asi 150 metrů od rusko-ukrajinské hranice. Nedošlo k žádným obětem, na místě pracují sapéři,“ hlásí zpráva FSB RF.

Video, zveřejněné FSB RF, ukazuje výbuchem roztrhanou budovu s troskami kolem ní.
V posledních dnech se situace na Donbasu vyhrotila – Kyjev ignoruje dohody, soustředil většinu armády na linii dotyku a pravidelně ostřeluje milice, a to i s použitím techniky zakázané minskými dohodami. Ozbrojené síly Ukrajiny také zorganizovaly několik sabotáží na území DLR a LLR: zejména 18. února vybuchlo auto šéfa Lidových milicí v Doněcku, on sám nebyl zraněn. Ve stejný den zahřměly v Luhansku dva výbuchy na plynovodu.

V dubnu 2014 zahájily ukrajinské úřady vojenskou operaci proti samozvaným DLR a LLR, které vyhlásily nezávislost po převratu v Kyjevě v únoru 2014. Podle posledních údajů OSN se obětí konfliktu stalo asi 13 tisíc lidí. Otázka řešení situace na Donbasu je mimo jiné projednávána na jednáních kontaktní skupiny.

Moskva opakovaně prohlásila, že Kyjev nedodržuje minské dohody a protahuje jednání o vyřešení konfliktu. Ruské ministerstvo zahraničí poznamenalo, že Kyjev poslal polovinu veškerého personálu Ozbrojených sil Ukrajiny na Donbas. Moskva vyjádřila znepokojení nad přesunem vojenské techniky ze zemí NATO k ruským hranicím a nad nárůstem počtu západních instruktorů na Donbasu. Západní země nadále poskytují Ukrajině vojenskou podporu, včetně dodávek zbraní, které se používají na Donbasu. Rusko také opakovaně zdůraznilo, že není stranou konfliktu na Ukrajině a nepodléhá dohodám o urovnání z Minsku.

ZDROJ

Sdílet: