28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA přesouvají dalších 3000 vojáků do Polska – Zacharová: „Anglosasové potřebují válku“

Podle amerického ministerstva obrany je v současnosti v Evropě rozmístěno kolem 80 000 amerických vojáků. Americká vláda pod vedením prezidenta Joea Bidena si myslí, že to nestačí – a posílá do Polska dalších 3000 vojáků. To je ospravedlněno údajně hrozící ruskou invazí.

Americká vláda přesídluje zhruba 3000 dalších vojáků do partnerské země NATO, Polska. Příslušníci výsadkové divize z amerického státu Severní Karolína by měli být na místě začátkem příštího týdne, uvedl v pátek Pentagon. Ministr obrany Lloyd Austin nařídil dočasný přesun na příkaz prezidenta Joea Bidena. Tento krok je odůvodněn ukrajinskou krizí a údajně hrozící ruskou invazí.

Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan v pátek prohlásil, že americká vláda věří, že ruská invaze na Ukrajinu je možná před koncem zimních olympijských her v Pekingu 20. února. Biden i francouzský prezident Emmanuel Macron chtěli v sobotu zavolat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Americká vláda na začátku měsíce nařídila přesun zhruba 2000 vojáků do Evropy. 1700 z nich by mělo být převezeno také do Polska. Dvě třetiny amerických vojáků už dorazily, uvedl v pátek Pentagon. Na místě je již 300 dalších vojáků, kteří byli přemístěni do Německa. Americké ministerstvo obrany uvedlo:

“Celkem těchto 5 000 dalších vojáků tvoří vysoce mobilní a flexibilní síly schopné mnoha misí.”

Na konci ledna bylo na Bidenův rozkaz již zhruba 8500 vojáků v USA uvedeno do zvýšené pohotovosti, aby v případě potřeby umožnil rychlý přesun do Evropy. Prezident a další členové americké administrativy opakovaně zdůrazňovali, že na Ukrajinu nebudou posláni žádní američtí vojáci.

Desetitisíce amerických vojáků jsou také rozmístěny v Evropě mimo období krize. Podle americké armády je v současnosti v Evropě více než 80 000 vojáků, z toho asi 35 000 v Německu.

Zacharová: “Anglosasové potřebují válku. Za každou cenu.”

V noci na 12. února reagovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová na nárůst amerických jednotek v Evropě prohlášením. Na telegramu napsala :

“Válec americké vojensko-politické mašinérie je opět připraven převálcovat životy. Celý svět sleduje, jak se militarismus a imperiální ambice demaskují. […] Anglosasové potřebují válku. Za každou cenu. Provokace, dezinformace a hrozby jsou jejich oblíbeným způsobem řešení vlastních problémů.“

 

Sdílet: