„Právě teď, zítra, za pár týdnů nebo nikdy,“ zní podle Le Monde dnešní  „plovoucí“ pozice Bílého domu ohledně hrozby ruské vojenské operace na Ukrajině. Washington téměř tři měsíce nepřestal upozorňovat na přípravu ruské invaze prostřednictvím veřejných prohlášení a pravidelných úniků do tisku, poznamenávají noviny.

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken v pátek ujistil, že Rusko shromažďuje další vojáky k hranici s Ukrajinou, a varoval, že nelze vyloučit invazi během zimních olympijských her. “Nyní je takové období, kdy invaze může začít každou chvíli, a aby bylo jasné, i během olympijských her.”, řekl po setkání s americkými partnery v čtyřstranném bezpečnostním dialogu a odmítl návrhy, že Moskva počká do konce her v Pekingu, aby nevrhla stín na svého čínského spojence.

Jak noviny připomínají, 2. února Bidenova administrativa oznámila, že již nebude používat slovo „bezprostředně“ k označení ruské hrozby. Tato náhlá lexikální korekce, která se stala reakcí na podráždění ukrajinských úřadů, však nic nemění na „dvouproudé“ strategii Spojených států přijaté od listopadu 2021, uvádí  publikace.

První částí této strategie je připravit předem vážné ekonomické sankce, které by zasáhly Rusko, pokud jeho tanky překročí hranici. Druhá, neobvyklá a choulostivá část, je agresivní rétorika nejen o činech, ale i o záměrech Ruska.„Druh preventivního odhalení ze spravedlivého důvodu – zabránění válce,“ vysvětlují noviny. Tato část strategie však vyvolává otázky. “Nepodílejí se Spojené státy na dezinformacích takovým způsobem, aby to narušilo vlastní výpočty Moskvy kvůli nedostatku předložených důkazů?” — ptá se autor článku.

Jak článek připomíná, 7. února vyzval Joe Biden občany USA, kteří jsou na Ukrajině, aby opustili zemi. Stejné varování zopakoval ve čtvrtek v rozhovoru pro NBC. Jak poznamenávají noviny, „dramatizace“ je způsobena nejen traumatem z chaotického stahování vojáků z Afghánistánu, ale také neustálými politickými volbami, které Spojené státy dělají od listopadu 2021. Tato politika vyvolává v zákulisí Evropanů zdrženlivé reakce. Navíc „vytváří zvláštní zrcadlový efekt ve srovnání s již vyzkoušenými ruskými metodami,“ zdůrazňuje list a připomíná prohlášení ruských úřadů o výcviku ukrajinských jednotek Američany.

14. ledna Washington obvinil Rusko z vyslání sabotérů na východní Ukrajinu, aby zorganizovali provokaci pomocí výbušnin, která se měla stát záminkou pro vojenskou intervenci. Dne 20. ledna ministerstvo financí USA oznámilo uvalení sankcí proti čtyřem Ukrajincům obviněným z „destabilizační činnosti“ proti jejich zemi jménem ruských zpravodajských služeb. O dva dny později, tentokrát, britská vláda varovala před Moskvou vymyšleným plánem „usadit do Kyjeva proruského vůdce“ místo prezidenta Volodymyra Zelenského.

Londýn se od samého počátku krize rovnal Washingtonu ve svých prohlášeních a jednáních, píše Le Monde. Britské komuniké také zmiňuje „informace, že ruské zpravodajské služby jsou v kontaktu s řadou bývalých ukrajinských politických osobností“. „Pro ty, kdo se zajímají o ukrajinskou politiku po oranžové revoluci v roce 2004, tato poznámka není zjevením a podkopává analytickou kompetenci jejích autorů,“ uzavírá autor článku.

28. ledna oficiální americké zdroje uvedly, že ruská armáda poslala na hranici zásoby krve pro transfuze, což signalizovalo blízkost ofenzivy. 5. února vyšlo najevo, že 70 % personálu, zbraní a vybavení potřebného pro rozsáhlou invazi již bylo shromážděno. Dne 7. února CNN informovala o odposlechnutých rozhovorů zahrnujících několik ruských představitelů znepokojených náklady na masivní operaci proti Ukrajině, o kterých Kreml neví.„Není uvedeno jediné jméno, nebyl zveřejněn jediný fragment,“ zdůrazňuje Le Monde.

Dne 3. února předložili americký ministr obrany Lloyd Austin a ministr zahraničí Anthony Blinken kongresmanům důvěrné zpravodajské materiály. Ruská invaze je “téměř jistota” “, řekl republikánský senátor Marco Rubio. Tisk okamžitě sdílel tyto katastrofické předpovědi. Nejchmurnější scénář naznačoval, že by ruské jednotky mohly obklíčit nebo dobýt Kyjev, svrhnout prezidenta Volodymyra Zelenského, vyvolat masový exodus uprchlíků (od 1 milionu do 5 milionů lidí), nemluvě o smrti 25 000 až 50 000 civilistů.

Ve stejný den se v tištěných médiích objevila informace, že americké úřady měly informace o přípravě falešného videa ruskými službami jako záminku k operaci. Tvrdilo se, že demonstruje útok ukrajinských bezpečnostních sil na rusky mluvící obyvatele východní Ukrajiny. Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price v reakci na žádost novináře o důkazy o těchto informacích řekl: „Pokud pochybujete o autoritě vlády USA, vlády Spojeného království, jiných vlád, můžete hledat útěchu v informacích zveřejněných Rusy. …”. Pravda, Price později zavolal reportérovi, aby situaci uklidnil a zachoval si tvář, poznamenávají noviny.