6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kyjev rozmisťuje obrněnou techniku v obytných čtvrtích na Donbasu, oznámili v LLR

Lidová milice samozvané Luhanské lidové republiky znovu odhalila obrněnou techniku ukrajinských vojáků u linie dotyku na Donbasu, oznámila novinářům tisková služba rezortu.

„V rozporu s bodem 3 dodatečných opatření pokračuje nepřítel s rozmístěním zbraní a vojenské techniky v osadách na Ukrajinou kontrolovaném území,“ prohlásil mluvčí Lidové milice.

Podle jeho slov byla v osadách Stanica Luhanska a Makarovo zaznamenána obrněná výzvědná a hlídková vozidla BRDM-2.

V létě roku 2020 na Donbasu nabyla platnosti dodatečná opatření na zajištění příměří, která předpokládají úplný zákaz střelby, rozmístění zbraní v osadách a v jejich blízkosti, útočných, výzvědných a diverzních akcí. Za porušení se předpokládá disciplinární odpovědnost. Tato opatření mají platit až do úplného urovnání konfliktu.

Kyjev soustředil v současné době na hranici s DLR a LLR polovinu vojenského personálu svých ozbrojených sil a pravidelně ostřeluje domobrance, a to i za použití zakázané techniky – útočného tureckého bezpilotního letounu Bayraktar, a také salvových raketometů Smerč a Uragan. Kromě toho mají k dispozici protitankové raketové komplety Javelin dodané z USA jako vojenská pomoc. Moskva mnohokrát upozornila Washington a evropské země na to, že se ukrajinské úřady snaží všemožně sabotovat plnění minských dohod. Na Západě ze své strany neustále tvrdí, že Rusko prý chystá invazi na Ukrajinu. V Moskvě tato obvinění zamítají a jsou toho názoru, že tyto zprávy potřebuje Západ jen jako záminku k posílení své vojenské přítomnosti ve východní Evropě. Jak vysvětlili v Kremlu a na MZV RF, hlavní příčinou nynější eskalace jsou akce USA a NATO, které tam posílají své vojenské instruktory, zbraně a techniku, zvyšují počet cvičení a podněcují tím Kyjev k vojenským dobrodružstvím.

ZDROJ

 

 

Sdílet: