29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americká ponorka provokativně narušila ruské výsostné území. Byly použity speciální prostředky

Další neskutečná provokace amerického režimu. Ruské ministerstvo obrany informovalo, že v sobotu 12. února objevilo v teritoriálních vodách Ruské federace poblíž kurilského ostrova Urup americkou ponorku třídy Virginia.

Dne 12. února 2022 v 10.40 hod (moskevského času, pozn. red.) byla v oblasti plánovaného cvičení Tichooceánského loďstva v teritoriálních vodách Ruské federace poblíž kurilského ostrova Urup objevena ponorka amerického námořnictva typu Virginia,“ zněla zpráva MO RF.

Nutno zmínit, že posádce ponorky byla v ruštině a angličtině odeslána v režimu zvukové podvodní komunikace následující zpráva: „Nacházíte se v teritoriálních vodách Ruska. Okamžitě se vynořte nad hladinu!“

Nicméně, tento požadavek ruské strany byl americkou ponorkou ignorován.

„V souladu se směrnicemi dokumentů na ochranu státní hranice Ruské federace v podmořském prostředí použila posádka fregaty Tichomořského loďstva, maršál Šapošnikov, vhodné prostředky,“ píše se dále ve zprávě.

Zároveň se upřesňuje, že americká ponorka použila samohybný simulátor k rozdvojení cíle na prostředky radarové a akustické kontroly a s maximální rychlostí opustila výsostné vody Ruska.

Dodává se také, že jednotky lodí Tichomořského loďstva dál pokračují v plánovaných cvičeních a provádí kontrolu podmořského prostředí, aby nedocházelo k narušování státní hranice.

Ohrožení národní bezpečnosti

Ministerstvo obrany RF v souvislosti s tímto incidentem si již předvolalo vojenského atašé Spojených států na americké ambasádě v Moskvě a předalo mu nótu v souvislosti s incidentem.

„Dne 12. února byla na Hlavním ředitelství mezinárodní vojenské spolupráce Ministerstva obrany RF v souvislosti s narušením státní hranice Ruské federace ponorkou amerického námořnictva předána nóta zástupci aparátu vojenského atašé pro otázky obrany při Velvyslanectví USA v Moskvě,“ sdělili na ruském ministerstvu obrany.

Na ministerstvu uvedli, že zástupce amerického ministerstva obrany byl informován, že akce americké ponorky jsou hodnoceny jako hrubé porušení mezinárodního práva.

„Provokativní akce ponorky amerického námořnictva ohrozily národní bezpečnost Ruské federace. Ministerstvo obrany RF trvá na tom, že je nutné, aby Spojené státy přijaly opatření, která by takovým situacím v budoucnu zabránila,“ uvedli na ministerstvu.

Zdůraznili také, že „ruské ministerstvo obrany si vyhrazuje právo přijímat ve svém teritoriálním moři všechna možná opatření k zajištění bezpečnosti Ruské federace“.

ZDROJ

 

Sdílet: