24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Švédsko ruší všechna cestovní omezení pro občany EU

Od středy tohoto týdne mohou do Švédska bez omezení vstupovat občané severských zemí, EU a Evropského hospodářského prostoru.

Oznámení o nařízení, které bude platit od poloviny týdne, přišlo po jednání švédské vlády v pondělí odpoledne. Anna Hallberg, ministryně zahraničního obchodu a severských záležitostí, citují švédská média , že rozhodnutí vlády zcela zrušit omezení vstupu bylo založeno na posouzení zdravotního úřadu a  že již nejsou nutná.

Rozhodnutí švédské vlády se však netýká cestujících ze zemí mimo EU a Evropského hospodářského prostor (EHP), pro které bude zákaz vstupu dle doporučení EU pro vstup ze třetích zemí platit až do 31. března ( Přehled zemí EU a EHP ). Anna Hallberg na téma možného rozšíření zemí, kterých se nařízení týká:

“V EU jsme vždy učinili společné rozhodnutí a nadále se držíme společné linie. Ale i to prověříme a v blízké budoucnosti může dojít k rozhodnutí o zmírnění omezení pro třetí země.”

Odstranění hraničních kontrol při vstupu z příslušných zemí znamená podle Hallberga „úlevu pro policejní orgány, které již nemusí zajišťovat personál pro kontrolu hraničních přechodů“, aby bylo možné určit kdo má oprávnění ke vstupu:

“Nyní se každodenní život našich severských občanů na hranicích vrátil k normálu, což je opravdu dobrá zpráva.”

Její požadavek zní: “Při pohledu do budoucnosti je důležité, jak my v severských zemích, EU a EHP můžeme v příští krizi jednat lépe koordinovaně a jaké jsou skutečné dopady uzavření hranic.” Dříve byly při vstupu do Švédska vyžadovány potvrzení o negativním testu, infekci nebo očkování.

Stránka EuroNewsTravel  poskytuje informace  o nejnovějších aktualizacích cestovních omezení z jiných zemí v Evropě:

  • Řecko zruší požadavek na testování pro očkované cestovatele od 7. února.
  • Obličejové masky již nejsou ve Spojeném království povinné.
  • Cestovatelé do Nizozemska, kteří mají přeočkování, již nebudou muset od 2. února do karantény.
  • Dánsko a Norsko od 1. února zruší všechna omezení pro vnitrostátní cestování.
  • Švýcarsko a Rakousko uvolnily cestovní omezení pro cestující z Velké Británie.

Sousední Dánsko také nedávno zrušilo všechna svá omezení COVID-19. Cestovatelé a dánští občané již nemusí při vstupu do barů, restaurací a dalších podniků nosit roušku ani předkládat platný očkovací průkaz. Země také zrušila povinnou karanténu pro lidi s pozitivním testem. 

 

Sdílet: