24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Joe Biden k Olafovi Scholzovi: Německo je jedním z nejbližších spojenců USA

Na společné tiskové konferenci po setkání ve Washingtonu, DC, Biden a Scholz zdůraznili úzké partnerství. Biden doporučil občanům USA, aby opustili Ukrajinu. Zdá se, že Olaf Scholz je připraven oddálit Nord Stream 2. Větrná energie a vodíková technologie mají nahradit ruský plyn.

Americký prezident Joe Biden a spolkový kancléř Olaf Scholz před začátkem svého rozhovoru zdůraznili blízkost mezi USA a Německem. Biden řekl, že Německo je jedním z jeho nejbližších spojenců, a Olaf Scholz řekl, že je nutná úzká spolupráce, abychom „podnikli kroky, které musíme podniknout například v boji proti ruské agresi vůči Ukrajině“.

Po rozhovoru oba předstoupili před novináře. Biden zdůraznil, že v případě ruské invaze na Ukrajinu existuje shoda reagovat tvrdými sankcemi. Poděkoval Scholzovi za přijetí dodatečných amerických jednotek v Německu a uvedl, že existuje dohoda o další podpoře integrace západního Balkánu do EU a západních struktur. Americký prezident zdůraznil:

“Německo a USA jsou blízcí přátelé.”

Scholz vysvětlil: „Vidíme, kolik ruských vojáků je rozmístěno na ukrajinské hranici, a to je vážná hrozba pro bezpečnost v Evropě“. Stejně jako Biden zdůraznil, že existují předem dané sankce, aby bylo možné rychle reagovat. Jako „ekonomicky silné demokracie“ mají Německo a USA zvláštní odpovědnost.

Když se ho výslovně zeptali na Nord Stream 2, Biden vysvětlil:

“Pokud Rusko napadne, t.j. tanky a jednotky překročí hranici na Ukrajinu, nebude už žádný Nord Stream 2.”

Na otázku, jak to chce udělat, pokud je rozhodnutí v německých rukou, americký prezident potvrdil: “Slibuji vám, že to uděláme.”

Kancléř Scholz se vyhnul otázce ohledně Nord Stream 2, ale pokračoval v odpovědi, že existuje dohoda s USA o sankcích:

“Nebudou existovat žádná opatření, ve kterých bychom jednali jinak.”

Pak politik SPD anglicky dodal: „Jednáme společně“.

Podle Scholze spolková vláda brzy učiní dalekosáhlá rozhodnutí o rozšíření větrné a solární energie, aby snížila závislost na zemním plynu. Neuvedení Nord Streamu 2 do provozu by Rusko zasáhlo tvrději než Německo.

Korespondent dpa se Bidena zeptal, zda by Německo přece jen mělo dodávat zbraně Ukrajině a zda je Německo spolehlivým partnerem. Biden uvedl, že o německém partnerství není pochyb a že Německo je největším dárcem pro Ukrajinu. Olaf Scholz pak uvedl čísla: Německo zaplatilo dvě miliardy eur přímo, dalších 3,5 miliardy přes EU. Zdůraznil také výdaje na zbrojení, které Německo vynakládá.

Na otázku, jak by USA mohly chtít nahradit chybějící ruský zemní plyn, Biden pouze odpověděl, že „hledáme způsoby, jak nahradit neúspěšný tranzit plynu z Ruska“. A také předpokládal, že přerušení způsobí více škody Rusku než Německu.

Kancléř Scholz také nejmenoval žádné konkrétní možnosti, jak nahradit ruské dodávky zemního plynu, ale hovořil o vývoji vodíkových technologií, které zatím neexistují:

“V podstatě převedeme naši ekonomiku na vodík.”

Nejkonkrétnějším a nejznepokojivějším prohlášením na tiskové konferenci bylo Bidenovo prohlášení týkající se občanů USA na Ukrajině:

“Myslím, že by bylo moudré opustit zemi.”

 

Sdílet: