11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Jan Campbell: Mrtvá sezóna

Mrtvá sezóna je metafora spojená s několika skutečnostmi, které ignorují přivolávání hromu z výbuchů a střílení na Ukrajině. Skutečnost, že v SRN jsou stále slyšet překvapivě proruské tóny, provokuje otázku, zatím bez odpovědi: Jaké jsou důvody těchto sympatií? Skutečnost, že v posledních dvou letech bylo hodně prázdných pláží, opuštěných chrámů a hotelů a světový cestovní ruch je už dva roky v útlumu, vybízí ptát se: Co se stalo se 62 miliony pracovních míst a co se stalo s lidmi na místech naší touhy? Skutečnost, kterou představuje odmítnutí pozvání prezidentem Putinem účastnit se Mnichovské bezpečnostní konference (MSC), která se bude letos konat od pátku 18. do neděle 20. února, indikuje přípravu osudového rozhodnutí v tichu, bez veřejné diskuze a korumpovaných médií s pauzou na zimních olympijských hrách v ČLR.

Předpokládám, že MSC bude vést nový předseda, velvyslanec Dr. Christoph Heusgen. Ten byl dlouhá léta zahraničněpolitickým poradcem ex-kancléřky Merkelové a velvyslancem při OSN. Co může MSC udělat pro bezpečnost Evropy bez RF, když politici EU a vedení NATO jsou v objetí hysterie, strachu a pokrytectví, nevím. Za to ale vím, že hrdiny vítězství vítá dav lidí, ti, kdo ho připravili, dav nezná. Podobně je tomu i v rozvědce. Věčnému a vděčnému tématu, které se mnozí snažili zfilmovat tak, aby plnilo kasy. To znamená daleko od reality, analýz založených na faktech a z nich mj. vyplývajících trendů a vývoje. Ty obsahuje Covid-19& Co, stejně jako veřejností ignorovaný význam jeho dlouhodobých následků, vakcinace a také řetězec amerických biologických laboratoří mimo území USA s ex-teritoriální suverenitou.

Mrtvá sezóna (Dead Season, Мертвый сезон) je sovětský špionážní film z roku 1968. Je možné si ho shlédnout na youtube v originálu а v angličtině. Zda existuje česká verze, nevím. Jedná se o první sovětský film, který se zaměřuje na činnost sovětské rozvědky během studené války. Scénář napsal Vladimír Vajnštok na základě materiálů poskytnutých KGB aj. službami.  Ty dovolují seznámit se s částí historie včetně problematiky vývoje biologických a chemických zbraní s cílem umožnit tvoření nového člověka a nového modelu společnosti.

S vývojem nového, o to více člověka, je spojeno mnoho otázek bez odpovědí. Například: Kdo bude pracovat a jak se bude pracovat? Jak je možné, že se mnozí ničeho nebojí, a současně se bojí, nebo dokonce se vzdávají bez boje? Kdo si uvědomuje a ví, že zradí vždycky jenom vlastní lidé? Že téměř každý člověk se octne ve svém životě v situaci, kdy musí přiznat barvu, rozhodnout se? Že každá myšlenka musí prvně uzrát, než se může realizovat. Co je důležitější-loajalita ke státu, k profesi nebo k lidstvu jako část přírody a planety?

Gates, Schwab, Papež & Co (nás) zdraví z daleka a rozhodují podle principu – o nás bez nás. Zmíněné osobnosti by měli přiznat, že pokračují v americké, britské, japonské a německé tradici. Vědí dobře, že nové věci se mohou rodit jenom na nových vědeckých poznatcích a základech, a že cílem jejich konání je nový člověk bez vědomostí, paměti a přání. Nový model společnosti pospaný v jejich manuálu Velký reset má být bez bohatých a chudých, bez majetku a peněz. Všichni budou šťastni. Obsluhovat nový model budou slouhové z méněcenných ras s pozměněnou genetickou strukturou a změněnými kognitivními funkcemi společně s roboty, pod kontrolou UI. Zmíněné osobnosti dávají o sobě vědět, že jsou věřící a modlí se. Jeví se mi ale, že jejich desatero Božích přikázání neobsahuje sedm sociálních hříchů, které definoval Gandhi: 1. Politika bez zásad 2. Hospodářství bez morálky 3. Blahobyt bez práce 4. Výchova bez charakteru 5. Věda bez lidskosti 6. Požitek bez svědomí 7. Věrovyznání bez oběti.

Na některé z uvedených otázek odpovídá film Mrtvá sezóna. Doporučuji před jeho zhlédnutím vyslechnout si 3 minutový úvod známého sovětského rozvědčíka Rudolfa Ivanoviče Abela. Narozen jako William August Fisher (1903 -1971) v Newcastle upon Tyne v rodině ruských Němců, byl starším kolegou a přítelem Konona Trofimoviče Molodyho (1922 – 1970). Tento zpravodajský důstojník, na Západě známý jako Gordon Arnold Lonsdale se narodil před sto lety, 17. ledna 1922. Měl podobný osud jako Abel. Ten byl 24. června 1957 zatčen v důsledku zběhnutí jeho asistenta Reino Häyhänena. Häyhänenův případ později vešel ve známost jako Případ dutého nikláku. Dne 10. února 1962 byl Abel na Glienickém mostě (přezdívaném též Most špionů) v Postupimi vyměněn za Garyho Powerse, pilota špionážního letounu U-2 sestřeleného nad SSSR a amerického studenta Frederica Pryora. Výměnu dojednal jeho někdejší obhájce Donovan. Po usazení se v SSSR pracoval jako instruktor ve škole KGB.

Zmiňuji se o Abelovi, protože souhlasil setkat se v RF se dnes s bohatě placeným členem ruské páté kolony, francouzským rusko-americkým novinářem a moderátorem především programů, které představují a vysvětlují názory SSSR během studené války: Vladimírem Vladimírovičem Poznerem (1934), synem ruského židovského emigranta a špiona ve vládě USA během druhé světové války. Otec pracoval, podle zjištění kontrašpionážního programu Venon (založen 1943 ukončen 1980) pod krycím jménem Platon, nebo Plato. Pozner si ověřil, že film vychází ze skutečných událostí a je historicky autentický. Odkaz: https://youtu.be/yCn8Yn7KqM4

Na přelomu 50. a 60. let pracoval slavný sovětský špion Konon Molody (Gordon Lonsdale, také Stansfield) v Anglii. Tam prodával hrací automaty a byl velmi úspěšným podnikatelem: vydělával slušné peníze pro sovětskou rozvědku. Ve filmu se jména Lonsdale a Stansfield zcela průhledně změnila na dvojici Lonsfield – Sterndale a hrací automaty byly v jeho podniku nahrazeny hudebními. Předmětem jeho profesních zájmů v Anglii byla skupina německých vědců, kteří kdysi věrně sloužili Hitlerovi a zabývali se vývojem vojenských produktů, V roce 1961 byl Konon Molody zatčen a odsouzen k 25 letům vězení. Tam byl ale jenom tři roky. V roce 1964 byl vyměněn za anglického špiona Grevilla Winna, spojku Olega Penkovského.

Hlavní část filmu se natáčela v Estonsku s obsazením pobaltských herců. Ti měli pro západní příběh potřebný neslovanský vzhled a mluvili rusky s přízvukem. Proto byli k namluvení hlasu přizváni ruští herci. Scéna výměny agentů na mostě Glinik byla natočena jako první na dálnici u Moskvy. Protože v této scéně vystupovali dva Litevci, scéna se stala předmětem vtipů na téma – Jak byl jeden Litevec vyměněn za druhého. Podle Světlany Korkoško byla role Alice, spolumajitelky restaurace, během natáčení podstatně větší: Bohužel z cenzurních důvodů – ruský špion nemůže milovat cizinku! Proto epizoda byla zhuštěna. A několik slov k ději filmu.

V západním lázeňském městečku Dargate dokončuje německý válečný zločinec Dr. Hass pod rouškou farmaceutického centra práci na nové psychochemické zbrani hromadného ničení – RH plynu. Možnosti plynu jsou takové, že v malých dávkách stimuluje intelektuální potenciál člověka, ve velkých jej mění v radostného idiota a dělníka-robota, který je spokojený se životem, ať už je jakýkoli. Dr. Hass, který je nucen pracovat pro jednu (ve filmu nejmenovanou) zemi, však hodlá svůj výzkum přenést do jiné, do Západního Německa.

Na letišti v Lisabonu je zavražděna spojka mezi Dr. Hassem a západoněmeckou rozvědkou. V kapse mrtvého je nalezena šifra o nákupu surovin pro masovou výrobu RH. Ta pomůže sovětské rozvědce dostat se na stopu válečného zločince. Případ Hass je přidělen sovětskému zpravodajskému důstojníkovi plukovníku Konstantinu Timofejeviči Ladějnikovovi. Ten se brzo dostává do povědomí západních zpravodajských služeb, ale žádá své nadřízené o povolení zůstat v zemi a pokračovat ve své práci, i když nemá Hassův portrét.

S pomocí bývalých vězňů koncentračního tábora, kde Hass prováděl své experimenty a měnil lidi v nesmyslná zvířata, se sovětští zpravodajci snaží sestavit jeho portrét. Nedaří se jim to. Výpovědi svědků se rozcházejí. Potřebují člověka, který dokáže Hasse na místě identifikovat. Tím člověkem je Ivan Pavlovič Savuškin, dětský divadelní herec a otec dvou dětí. V roce 1944 uprchl z koncentračního tábora. Na rozdíl od ostatních vězňů přežil a mluví plynně německy. Savuškin bez zkušenosti se zpravodajskou prací, nejprve odmítá, ale protože zjistil, že je jediný, kdo může Ladějnikovovi pomoci odhalit válečného zločince, nakonec souhlasí.

Savuškin se zaplete do hry s Hassem. Lékaře protežuje místní policie, kterou podporuje CIA sídlící v Dargate, vedená americkým kontrarozvědčíkem Draytonem. Po příjezdu do letoviska, Savuškin jako turista ze západního Německa se okamžitě dostane do hledáčku rezidenta západoněmecké rozvědky Grebana. Ten je spojkou Hasse. Greban nabídne svému krajanovi služby průvodce. Savuškinovy pokusy kontaktovat Hasse s jeho pomocí ale selhávají.

Ladejnikov se mezitím od místního kněze náhodou dozví, že profesor O’Reilly, který pracuje ve Farmaceutickém ústavu, je v depresi. Proto chce si s ním promluvit a vydá se do jeho domu. Tam najde mrtvého profesora. Během pohřbu v kostele Savuškin pozná Hasse, ale i Hass pozná Savuškina. Po pohřbu ho Greban odveze k Hassovi. Ten se chystá odjet ze země.

Ladejnikovovi se podaří vniknout do Hassovy vily, zachrání Savuškina a pomůže mu opustit Dargate s dokumenty usvědčujícími doktora. Sám ale padne do rukou kontrarozvědky. Je odsouzen k dlouhodobému trestu odnětí svobody. Odmítá spolupracovat s americkou tajnou službou, přestože je na něj po tři roky vyvíjen silný psychický nátlak. CIA souhlasí s jeho propuštěním výměnou za občana USA, který v SSSR neuspěl. Dlouho očekávaná výměna na neutrálním území se stane klíčovým momentem filmu. Ten končí scénou na moskevském letišti. Na něm velký a nadšený dav vítá sportovní hrdiny. Ve stejném letadle se do Moskvy vrací neznámý hrdina studené války bez doprovodu. Na letišti ho vítá několik jeho kolegů…

Tři poznámky závěrem: 1) The Daily Beast svého času zveřejnil příspěvek Suebsaeng Asawina pod názvem – Jak herec Donatas Banionis inspiroval Vladimira Putina, aby se stal špionem. Podle autora, Vladimir Putin jednou prohlásil, že Banionisova role ve filmu byla důvodem, proč vstoupil do KGB. 2) Všichni mladí politici, poradci a podobní, mající ambice stýkat se s cizinci by mohli využít film v přípravě na funkci, nebo tréninku osobnosti s cílem lépe uvědomit si působení vnitřního světa, jemnosti myšlenek a pocitů a v neposlední řadě význam pohledu, pohybu, aktivního jednání, včetně mlčení. 3) Kdyby současné evropské politické a vojenské elity úspěšně absolvovaly program popsaný krátce v bodu 2) nemuseli by se bát přímého vojenského konfliktu s RF, nemuseli by se úporně snažit o zástupný konflikt RF s Ukrajinou a démonizovat prezidenta Putina. Uvedené v součtu tvoří totiž hysterii, podporuje emoce, hloupost, klam občanů a pokrytectví. Vůbec ale nevylučuje například vyhlášení neletové zóny nad celým územím Ukrajiny RF, zničení vojenské báze v jednom ze států-trpaslíků NATO nebo nenáhodné opakování osudu premiéra Grenady Morrise Bishopa (1944 – 1983). Ten byl zavražděn během americké vojenské invaze Operation Urgent Fury 1983 a dodnes nikdo neví, kde je mrtvola, jestli vůbec ještě existuje. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell
30.01.2022

 

Sdílet: