27. 5. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rusko obsadí Kyjev ze vzduchu, plán útoku je již prý hotov!

Rusko obsadí Kyjev ze vzduchu, plán útoku je již prý hotov! Joe Biden šokoval během telefonického rozhovoru ukrajinského prezidenta podrobnými detaily údajné ruské invaze a Bílý dům uvedl do stavu bojové pohotovosti 82. výsadkovou divizi ve Fort Bragg v počtu 8 500 mužů! NATO na podnět Pentagonu zvažuje rozmístění vojsk na východním křídle NATO od Pobaltí až po Rumunsko, na Slovensku mají být rozmístěna vojska NATO! Slovenský ministr zahraničí to již potvrdil jako zvažovanou možnost! USA a NATO odmítly ruské požadavky na nerozšiřování NATO a Zelenský udeřil do stolu, chce slyšet od NATO datum přijetí Ukrajiny!

Ve čtvrtek proběhl dlouhý a 2 hodiny trvající telefonát mezi Joem Bidenem a Volodymyrem Zelenským, který podle amerických médií skončil roztržkou, což ale Bílý dům popírá [1] a Kyjev pro jistotu nic nepopřel a ani nepotvrdil. Roztržka podle amerických novinářů vypukla poté, co Joe Biden sdělil ukrajinskému prezidentovi děsivou informaci, že Rusko se chystá obsadit Ukrajinu letecky ze vzduchu [2] a začal mu vyjmenovávat ruské výsadkové oddíly, který začnou ze vzduchu obsazovat Kyjev s cílem pozatýkání celé jeho vlády.

Má se prý na to připravit, zesílit protileteckou obranu, mobilizovat armádu, přistavit si na letišti pro případ únikové letadlo, pro nejhorší případy a tento útok Rusů má prý proběhnout de facto kdykoliv, každým dnem, každou hodinou. Prezident Biden sdělil Zelenskému tolik podrobností, že se ukrajinský prezident zděsil a na oplátku udeřil na Bidena otázkou, kdy konečně Ukrajina dostane pozvánku do NATO.

Volodymyr Zelensky na telefonu

A v tom okamžiku vznikl konflikt. Joe Biden měl podle amerických novinářů Zelenskému odpovědět v tom smyslu, že vstup Ukrajiny do NATO je nutné vnímat v širším geopolitickém kontextu, že proti vstupu není jen Rusko, ale i několik členů NATO. Na to margo měl prý Zelenský doslova vybuchnout a začal se domáhat informací, které země NATO vstup Ukrajiny blokují, ale Joe Biden mu ani přes naléhání jména nesdělil. To nakonec vedlo k ukončení rozhovoru a Zelenský měl dokonce prý Bidenovi telefon položit.

Tyto informace ihned začala tlumočit CNN v dnešním diskusním panelu o Ukrajině, ale Bílý dům informace popřel, že prý telefonát proběhl naopak v přátelském duchu a souznění. V jakém duchu rozhovor proběhl, to nejlépe dosvědčuje Zelenského následné vystoupení, kde natvrdo zopakoval [3], že čas čekání již skončil a Západ teď a tady musí sdělit, kdy bude Ukrajina přijata do NATO, protože pokud datum nezazní, Ukrajina nebude mít žádný závazek bezpečnosti.

Ukrajinu v NATO nechce hned několik členských států a Zelenský zuří

Přestože Joe Biden jména členů NATO blokujících Ukrajinu nejmenoval, jedná se podle všeho minimálně o Maďarsko [4], které nedávno prohlásilo, že vetuje vstup Ukrajiny do NATO, pokud Ukrajina nezmění své nacionální zákony přijaté po roce 2014, z nichž ten jeden zakazuje občanům Ukrajiny pracovat ve státních úřadech a aparátu, pokud má občan dvojité nebo více občanství, kromě tedy ukrajinského. Zákon je namířen proti ruské menšině na Ukrajině, která disponuje v drtivé míře již od dob rozpadu SSSR dvojitá občanství, a to jak Ukrajiny, tak i Ruské federace.

Joe Biden po skončení tiskové konference

Jenže problém je v tom, že na Ukrajině na jihozápadě země je početná maďarská menšina, která do Budapešti hlásí prohlubující se útisk a útlak po roce 2014, protože ukrajinští Maďaři nesmějí pracovat ve školství, nesmí učit na školách, nesmí pracovat na poště, nemohou sloužit na úřadech, nemohou pracovat u policie, prostě nemohou pracovat nikde, kde je zaměstnavatelem ukrajinský stát nebo jeho nižší celky, jako jsou regiony či města. To samé platí i o volbách a kandidaturách. Kandidovat mohou jen osoby s jedním, a to ukrajinským občanstvím. Maďarsko toto považuje za zákony odporující lidským právům a dokud nebudou zákony zrušeny, Maďarsko nedovolí vstup Ukrajiny do NATO. A druhou zemí, která blokuje vstup Ukrajiny do NATO je Chorvatsko.

Podle chorvatského prezidenta nemá Ukrajina v NATO co pohledávat a americký prezident uvedl do bojové pohotovosti 82. výsadkovou divizi

Před 2 dny to na plnou hubu prohlásil [5] chorvatský prezident Zoran Milanovič, že Ukrajina nemá v NATO co pohledávat, protože je to nedemokratická země a její vláda vzešla z puče, což přesně koresponduje s názorem naší redakce a jsme rádi, že toto zaznívá od prezidenta členské země NATO. Podle informací ze zdrojů v Bruselu ale odmítavý postoj ke vstupu do NATO má dokonce i Německo, které se bojí bezpečnostní destabilizace a zatáhnutí Německa skrze NATO a článek 5. washingtonské smlouvy do války s Ruskem.

Z tohoto důvodu podle informací Berlín nesouhlasí se vstupem Ukrajiny do NATO, a to až do doby a chvíle, než se normalizují vztahy mezi Ukrajinou a Ruskou federací, což rozhodně v blízké době asi nehrozí. Vstup Ukrajiny do NATO je možný jen jednomyslným odhlasováním všech členů a Joe Biden tak logicky ani nemohl sdělit Zelenskému žádné datum. A Kyjevu z té situace logicky tečou nervy.

82. výsadková divize, Fort Bragg základna, archivní foto z roku 2015

Americký prezident mezitím uvedl do plné pohotovosti 82. výsadkovou divizi ve Fort Bragg v počtu 8 500 mužů a americká média včera a dnes už informují, že na amerických leteckých základnách jsou hlášeny mohutné manévry a nakládky letadel tanky, transportéry, helikoptérami, obrněnými vozy, a je naprosto jasné, že když se tyto zbraně už nakládají do letadel, že už bylo rozhodnuto, protože tyto manévry probíhají až ve chvíli, kdy je rozhodnuto, ale může se teprve čekat na datum a hodinu rozkazu k odletu.

Tohle pouze ukazuje, že Američané už považují válku za hotovou, ale Zelenský na Ukrajině se tváří, že naprosto netuší, že by nějaká válka měla vůbec začít. Paradoxem tady ale je, že Američané a rovněž Rusové se mohou dostat do stavu, kdy se věci začnou odvíjet už samovolně a povedou opravdu k válce, i když na začátku šlo jen o americkou fabulaci a hysterii. Jenže odmítnutí ruských požadavků na nerozšiřování NATO o Ukrajinu ze strany Američanů a aliance situaci v Kremlu může změnit. A Kreml podle ruské alternativy opravdu přesunuje k hranicím další jednotky, takže hoax ze strany USA to už asi není v této chvíli. A to celou věc komplikuje.

NATO rozmístí vojska i na Slovensku, informoval už dopředu slovenský ministr zahraničí. Ukrajina nakonec vytvoří malou alianci s USA a pár dalšími uvnitř velké NATO aliance?

Český ministr zahraničí Jan Lipavský se sešel se šéfem NATO Jensem Stoletenbergem a shodli se na potřebě posílení východního křídla NATO a slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok potvrdil, že NATO zvažuje, že rozmístí jednotky aliance i na území Slovenska. Kromě toho by mělo dojít i k rozmístění vojsk NATO v Pobaltí, v Polsku, v Maďarsku a v Rumunsku [6]. Kreml v této chvíli podle všeho čeká, co Západ odpoví Zelenskému, jestli NATO poskytne Kyjevu nějaké datum.

A to bude velice zajímavé sledovat, protože závazné datum je možné poskytnout jen tehdy, pokud v NATO na přijetí člena dopředu panuje shoda. A to rozhodně nepanuje. Takže aliance může poskytnout místo data pouze tzv. cestovní mapu, tedy výčet kroků, od zahájení rozhovorů, přes prověrky připravenosti, až po odstraňování nedostatků a tam někde na konci by bylo hlasování členů NATO o přijeti Ukrajiny.

Příslušníci 82. výsadkové divize budou zřejmě operovat už brzy i na Slovensku

Ale z reakcí Zelenského je zjevné, že Ukrajina chce do NATO nestandardním způsobem, tzv. na stojáka v rychlíku. Prostě svolat summit, kecy hodit stranou, postavit to politicky do roviny buď, anebo a doufat, že na konci summitu z toho vyleze nový člen. Anebo z toho vyleze blamáž, kdy dojde k odhalení vnitřního rozkolu v NATO ohledně Ukrajiny, když 5 nebo 7 zemí NATO vstup Ukrajiny vetuje. A toho se Brusel nechce dočkat. Takže je možné, že Zelenský bude tlačit USA, aby Ukrajina místo NATO vytvořila bilaterální alianci pouze s USA a pár dalšími státy.

A to by se mohlo podařit, v americkém Kongresu je návrh zákona Ukraine Defense Bill [7], který by Kyjevu poskytl sumu půl miliardy USD na nákupy zbraní, ale i na výstavby základen, podle všeho amerických, britských a kanadských. Takže Ukrajina nemusí být nakonec v NATO, ale bude mít vlastní alianci s některými z členů NATO. Aliance uvnitř aliance. O této variantě už dokonce mluví i ruští analytici, že nakonec Kreml nemusí mít problém s NATO, ale se základnami anglo-armád.

-VK- Šéfredaktor AE News

ZDROJ

 

Sdílet: