11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Vládne anarchie a násilí“: Zástupce představitele Ruské federace při OSN oznámil nezákonnost na územích okupovaných USA v Sýrii

Rusko požaduje okamžité stažení cizí vojenské síly ze Sýrie, protože na územích nelegálně okupovaných Spojenými státy „vládne anarchie a násilí“, stejně jako teroristé, militanti a všechny druhy kriminálních živlů zde operují beztrestně, oznámil to Dmitrij Polyansky, první náměstek zástupce Ruské federace při OSN. Američané podle něj nezvládají boj s terorismem, kradou ropu, což vede k ekologické katastrofě. Také v Ruské federaci mají obavy z nevybíravých leteckých úderů amerického letectva, v jejichž důsledku může dojít k civilním obětem.

Na územích Sýrie nelegálně okupovaných Spojenými státy americkými se vyvíjí katastrofální situace, zatímco ozbrojenci a teroristické živly se svolením Američanů získávají svobodu. Během zasedání Rady bezpečnosti OSN k situaci na severovýchodě SAR to uvedl první náměstek stálého představitele Ruské federace při OSN Dmitrij Poljanskij. 

„Nezákonná přítomnost americké armády v Sýrii vedla k vytvoření „zón bezpráví“ na severovýchodě, ve kterých naprosto beztrestně operují zahraniční teroristé a militanti a všechny druhy kriminálních živlů. V těchto oblastech vládne anarchie a násilí. Právě na takových místech jsou teroristé pány situace rozděleni na „dobré a špatné“, dostávají „druhý život“, určité požitky, aktivně radikalizují obyvatelstvo,“ řekl Polyansky.

Poznamenal, že taková atmosféra je typická pro všechna místa americké armády a jako příklad uvedl situaci v Afghánistánu: “Obyvatelstvo, které Spojené státy opustilo s neúnosnou tíhou problémů, se nahromadilo za dlouhá léta americké okupace.”

Podle něj se Trans-Eufrat kvůli Spojeným státům stal dalším „šedým místem“ na mapě Sýrie. Podobným územím zůstává oblast kolem americké vojenské základny, která se nachází poblíž syrské osady al-Tanf. Diplomat zdůraznil, že tam militanti „Magavir As-Saura“ s lehkou rukou Spojených států „cítí svou beztrestnost a shovívavost“.

Polyansky také poznamenal, že útok a obsazení věznice Sinaa (v ní bylo asi 5 000 džihádistů) militanty Islámského státu*, nacházející se na území SAR okupovaném USA, bylo výsledkem „pokračujícího flirtování našich kolegů s teroristickými prvky.” Podle Ruského střediska pro usmíření válčících stran uprchl z věznice „neznámý počet lidí zapojených do teroristických aktivit“.

Přítomnost Spojených států v Sýrii, okupace jejich území a absence jakýchkoli účinných kroků k řešení problémů uprchlických táborů jsou pouze…

“Historie tě nic nenaučí.” Stejně jako své vlastní chyby. Více než jednou jsme varovali, k čemu může vést podbízení se terelementům. Proto syrské vojenské síly s podporou ruských leteckých sil pokračují v hledání a likvidaci ISIS v Sýrii. Tato práce bude pokračovat,“ řekl první zástupce představitele Ruské federace při OSN.

Dodal, že Rusko opakovaně nabídlo, že se spojí při vymýcení terorismu, ale tyto iniciativy nebyly podpořeny z politických důvodů: „Těmito dvojími standardy trpí nejen severovýchod Sýrie, ale také Idlib.

Spolu s tím je ruská strana extrémně znepokojena možnými nevybíravými údery amerického letectva. Připomněl, že americké bombové útoky byly opakovaně poznamenány masovými oběťmi mezi civilním obyvatelstvem.

Poznamenal také, že v průběhu debaty američtí diplomaté zdůrazňují důležitost ochrany civilistů v městské válce a zdůrazňují, že výbušná munice může snadno zabít velké skupiny civilistů. Během operace na vyčištění věznice Sinaa a jejího okolí od militantů přitom Američané použili letadla a obrněná vozidla, která používají výbušnou munici.

„Ve skutečnosti vidíme, že vznešená rétorika Spojených států se opět radikálně odchýlila od jejich vlastních činů,“ řekl Polyansky. “Všichni členové Rady bezpečnosti, zejména naši kolegové v humanitární dvojce, by si měli od Spojených států vyžádat podrobný popis civilních obětí, všech případů porušení mezinárodního humanitárního práva a potrestání těch, kteří jsou za to odpovědní.”

Polyansky navíc poznamenal, že v regionech SAR, kde se Spojené státy „zabývají přímými krádežemi ropy, se odehrává ekologická katastrofa“. OSN však nijak nehodnotí, co se děje.

Ruský diplomat uvedl, že na územích Sýrie kontrolovaných Damaškem utrpěli ozbrojenci IS vážné škody, teroristé byli zničeni nebo donuceni uprchnout. Problémy podle něj zůstávají na územích obsazených cizími vojsky, kde Američané vytvořili “právní vakuum”.

„Požadujeme okamžité stažení všech cizích sil, které jsou tam ilegálně přítomné, ze Sýrie. Spojené státy zjevně nezvládají boj s terorismem ani v lokálním, o globálním měřítku nemluvě. Výjezd ISIS s útokem na věznici ve městě Khasek to jasně dokazuje,“ uzavřel Polyansky.

* „Islámský stát“ (ISIS, ISIL) – organizace byla rozhodnutím Nejvyššího soudu Ruské federace ze dne 29. prosince 2014 uznána za teroristickou organizaci.

 

Sdílet: